BRATISLAVA. Podľa prokuratúry sa najväčšie pochybnosti týkali predovšetkým váhy jednotlivých kritérií ako cena, pokrytie či rýchlosť. Cenová ponuka mala najnižšiu váhu, len päť bodov. Telekomunikačný úrad sa však bráni, že transparentné je práve to, že nikto vopred nevedel, ktoré kritérium zaváži viac.
Konflikt záujmov
Podľa Reného Vaneka z krajskej prokuratúry bol problém aj v konflikte záujmov niektorých členov výberovej komisie. „Minimálne o jednej osobe nemožno jednoznačne tvrdiť, že je nezaujatá,“ povedal Vanek. Člen komisie Patrik Krauspe mal totiž prepojenia na firmy, ktoré sú zasa prepojené na iných operátorov.
Vanek pripomenul, že neúspešní uchádzači – konzorcium B Four, v ktorom sú české Radiokomunikace, slovenská Penta a rakúsky Mobilkom – podali pre výsledky tendra aj dve správne žaloby. Tendrom sa zaoberá aj Európska komisia.
Prokuratúra: Nikto nás neovplyvňoval
S postupom krajskej prokuratúry sa stotožnila aj Generálna prokuratúra. „Ešte predtým, ako sme rozhodli, si od nás vyžiadali informáciu, ako budeme postupovať,“ povedal Vanek. Podľa neho to však nie je nič neobvyklé. „Prokuratúra je monokratická, takže si môže v ktorejkoľvek veci vyhradiť právo na schválenie postupu. V tomto prípade ide navyše o celospoločenskú, sledovanú záležitosť, ktorá presahuje rámec kraja,“ povedal Vanek.
Odmieta aj tvrdenia, že prokuratúra sa prípadom zaoberala príliš dlho. Krajská aj Generálna prokuratúra mali totiž spis od septembra minulého roka. „Telekomunikačný úrad nám poslal vyjadrenie až koncom decembra,“ povedal Vanek. Podľa neho aj Telefónica vedela, že prokuratúra sa tým zaoberá, takže musela počítať s prípadnými komplikáciami.
Vanek zároveň odmieta, že prokuratúru sa pokúšali ovplyvniť konkurenční operátori Orange a T-Mobile.
Autor: vag, th