BRATISLAVA. Do bratislavského Letiska M. R. Štefánika sa bude v najbližších rokoch investovať menej, ako keby do neho vstúpilo konzorcium TwoOne alebo Abertis. Minister dopravy Ľubomír Vážny a šéf letiska František Stolárik počítajú s priamymi investíciami do letiska vo výške asi 3,5 miliardy korún. Ďalších takmer päť miliárd by mali stáť hotely a kongresové centrá v jeho okolí, ktoré by investovali súkromní investori. Štát ako vlastník letiska by sa na týchto investíciách podieľal pozemkami.
Konzorcium TwoOne sa vo svojej ponuke zaviazalo preinvestovať priamo do letiska do roku 2009 takmer osem miliárd korún, Abertis zhruba 9,7 miliardy. Súčasťou TwoOne je investičná skupina Penta a viedenské letisko Schwechat. Súčasťou Abertisu je okrem španielskeho dopravného gigantu Abertis aj investičná skupina J&T. Hoci TwoOne vyhralo súťaž o 66 percent akcií letiska, vlani v septembri spojenie letísk vo Viedni a Bratislave zakázal Protimonopolný úrad.
TwoOne aj Abertis plánovali napríklad postaviť nový terminál, modernizovať vybavenie letiska či zrekonštruovať pristávacie a vzletové dráhy. Štát mohol privatizáciou okrem investícií pre letisko získať do štátneho rozpočtu 10,5 miliardy korún v prípade TwoOne alebo 6,6 miliardy od Abertisu.
Stolárik ani minister Vážny nevidia problém v tom, odkiaľ bude mať letisko peniaze na investície. „Zatiaľ nepočítame so štátnou podporou,“ povedal minister. Na prvú fázu investícií – rozšírenie súčasného terminálu a príprava na vstup do schengenského priestoru – plánuje Stolárik získať peniaze z tržieb v tomto a budúcom roku. Tie by mali podľa „pesimistického“ odhadu dosiahnuť tento rok 800 miliónov a budúci rok miliardu korún. Časť peňazí získa letisko zo schengenského prechodového fondu Európskej únie.
Na väčšie investície, ako napríklad na stavbu nového terminálu za 2,6 miliardy korún, si bude musieť letisko požičať od bánk. V súčasnosti nemá dlhy. Minister Vážny nevidí v úveroch problém: „Sú súčasťou podnikania.“