SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Niekoľko kusov náušníc, ktorými si zdobili vlasy ženy niekedy pred 3500 rokmi, objavili archeológovia v spolupráci s jaskyniarmi na Dreveníku v blízkosti Spišského hradu.
Ako uviedol archeológ Marián Soják zo Spišskej Novej Vsi, náušnice patrili nositeľom otomanskej kultúry. Vtedajšie obdobie bolo typické delením na spoločenstvá podľa majetku a dá sa predpokladať, že majiteľka nájdených náušníc bola zámožnejšia žena.
Šperky sa dostali do rúk odborníkom vďaka bratom Šusterovcom z Hrišoviec v okrese Gelnica, ktorí sú zanietení jaskyniari. „Náušnice našli v hlbokej 45-metrovej priepasti v novoobjavenej jaskyni, ktorú pomenovali práve podľa objavu Bronzová,“ spresnil M. Soják.
Archeológovia takéto náušnice nachádzajú najmä v hroboch alebo v hromadných náleziskách.
Dreveník pri Spišskom Podhradí je významná archeologická lokalita, osídlená bola už pred 40-tisíc rokmi. V 11. storočí sa tam skončilo osídlenie a presunulo sa na neďaleký kopec, kde dnes stojí Spišský hrad.
„Náušnice vyčistíme a zakonzervujeme. Ich snímky spolu so sprievodnými nálezmi budú zverejnené v odbornom periodiku. Nálezy zvykneme vystavovať aj na niektorých výstavách. Dobrú spoluprácu máme napríklad s Podtatranským múzeom v Poprade,“ dodal Marián Soják.