Prišlo ich menej, ako sa čakalo. Popoludní sa vo Viedni a v Grazi zišlo len niekoľko stoviek študentov, ktorým sa nepáči, že nový kancelár Alfred Gusenbauer nezrušil poplatky za štúdium, hoci to pred voľbami sľuboval.
Nová vláda sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP) sa na zrušení poplatkov nedohodla. Bývalý kancelár Wolfgang Schüssel na rušenie školného nepristúpil a Gusenbauer napokon ustúpil.
Výsledkom je kompromis, podľa ktorého sa od poplatkov oslobodiť dá verejnoprospešnou činnosťou. A nový kancelár sa rozhodol, že študentom ukáže, ako nato. Vyhlásil, že bude raz do týždňa chodiť doučovať žiakov vybranej školy. Ak budú takýto typ práce študenti vykonávať, nemusia platiť školné.
Študenti tvrdia že ich nový kancelár sklamal. Predsedníčka vysokoškolského spolku Rakúska Barbara Blaha demonštratívne vystúpila z SPÖ. Opozícia Gusenbauerovi vyčíta, že je smiešny, keď sa stavia na úroveň študentov, hoci má plat 19-tisíc eur mesačne. Zväz mladých socialistov sa už zase dlhšie vyhráža, že sa od sociálnych demokratov odtrhne.
Nie všetci študenti však s demonštráciou súhlasia. „Nechápem, prečo protestujú. Keby sa radšej pýtali, čo sa s ich peniazmi deje, kde sú, keď sa na školách prakticky nič nezmenilo,“ rozhorčuje sa Anna, študentka z Badenu.
Poplatky za štúdium zaviedla v roku 2001 prvá vláda Wolfganga Schüssela, ktorú postavil s Haiderovou krajnou pravicovou stranou slobodných. Poplatky sa vtedy odvádzali do štátneho rozpočtu.
Študenti vyšli do ulíc, ale zrušenie plateného štúdia sa im nepodarilo presadiť. Dosiahli však, že od roku 2003 už poplatky nejdú do štátnej pokladnice, ale školám. Útechou malo byť, že sa aspoň zlepšia študijné podmienky.
Na Viedenskej univerzite je však dodnes bežné, že sa nedá dostať do preplneného seminára, ktorý už aj tak dávno prekračuje maximálny počet študentov. Na škole nepribudli počítače, miestnosti na oddych či obed, rozvrh nie je pružnejší. Pre študentov sa viditeľne nezmenilo nič.
Nová vláda sľubuje, že zvýši štipendiá a vytvorí možnosť platiť školné na úver. Splácať sa bude po skončení štúdia. Schüssel včera vyhlásil, že nielenže sa poplatky rušiť nebudú, budú sa naopak asi zvyšovať. „Počítame s valorizáciou všetkých poplatkov, teda aj vysokoškolských,“ cituje bývalého rakúskeho kancelára denník Österreich.
Poplatky – fakty
Jeden semester na univerzite v Rakúsku stojí 363 eur.
Každý študent (ktorého rodičia v Rakúsku odvádzajú dane) dostáva mesačne príspevky od štátu vo výške približne 155 eur. Musí však skúškami preukázať, že skutočne študuje.
Podľa návrhu vlády študent nebude musieť poplatky zaplatiť, ak odpracuje za semester 60 hodín verejnoprospešnej práce.
Autor: Jana Hoffstädterová -Hoschek