ŠTRASBURG. Bolo to jedno z hlasovaní sedemsto politikov z celej Európy, ktorého výsledok bol vopred jasný. O voľbe šéfa Európskeho parlamentu sa rozhodlo už pred dva a pol rokmi a včera sa tak aj stalo: velenie prevzal nemecký ľudovec Hans-Gert Pöttering. V kresle vystriedal socialistu Josepa Borrella.
Tradičné striedanie
Istota výsledku spočíva v praxi niekoľkých posledných období, keď sa dve najväčšie strany v parlamente už začiatkom mandátu dohodnú na obsadení šéfa snemu a podporu si prehodia pri voľbe nového predsedu v polovici funkčného obdobia. Zatiaľ čo poslanci sú volení na päť rokov, vedenie parlamentu má polovičný mandát. Za Pöttingera tak včera zdvihli ruku konzervatívci aj socialisti, takže získal pohodlných 450 hlasov zo 689 platných.
Pred oznámením výsledku voľby bol šesťdesiatjedenročný Nemec viditeľne nervózny a po ňom viditeľne šťastný. Po šéfovaní snemu túžil a pripravoval sa na to de facto 27 rokov. Tak dlho je Pöttinger europoslancom, je jedným zo šiestich veteránov, ktorí zasadajú v Štrasburgu bez prestávky od roku 1979, keď prebehli prvé voľby do únijného parlamentu.
Konzervatívcom happyend včera výstižne zhrnul burič medzi poslancami, Daniel Cohn-Bendit. „Milý Hans-Gert, kto by uveril, že si fanúšikom Jimmyho Cliffa s jeho pesničkou Môžeš to získať, pokiaľ budeš ozaj chcieť. Tak dlho si o tom sníval, až konečne máš vytúžený džob,“ rečnil Cohn-Bendit a poslanci tlieskali.
Ale pridal i vážnejšiu poznámku: „Nepochybujem, že budeš nestranným predsedom.“ Práve takúto povesť Pöttering má, suchší a úradnícky vo vyjadrovaní, ale objektívny a rovný v konaní.
Francúzom príliš neprekáža
Získal i ďalšie nálepky. Najčastejšie mu hovoria mníška, alebo inkvizítor. To pre častú obhajobu kresťanských hodnôt a konzervatívnej morálky v európskej politike. Pöttering je zapálený bojovník za odkaz na Boha v ústavnej zmluve a za zlomový okamih svojho života označil audienciu vo Vatikáne.
Silno ho ovplyvnil fakt, že nikdy nepoznal otca. Ako vojak Wehrmachtu padol na sklonku druhej svetovej vojny na východnom fronte ešte pred Pötteringovým narodením. Práve týmto zážitkom vysvetľuje svoje zapálenie pre federálnu úniu. Ako jednu z priorít po zvolení označil záchranu euroústavy.
Jeho kritici mu vytýkajú prílišnú ohybnosť pri vyjednávaní.
Francúzski socialisti včera v Štrasburgu občas frflali na tému nemeckej konzervatívnej dominancie v Európe. Berlínska vláda tento polrok šéfuje únii, samotný Pöttering ich však neznervózňoval. „S ním sa dá dohodnúť,“ vyhlásil jeden z nich, Pierre Moscovici.
Autor: Štrasburg