BRATISLAVA. Slovenské nadácie v rokoch 2004 a 2005 najčastejšie podporovali projekty v oblasti vzdelávania.
Vzdelávanie, spolu s ochranou ľudských práv a životným prostredím, pritom parlament v decembri vyradil z oblastí, na ktoré je možné venovať 2 percentá dane z príjmov.
Z 325 nadácií podporilo v roku 2005 vzdelávacie projekty 205. Ďalšie často podporované oblasti sú kultúra, sociálne služby a zdravie, hovorí správa o stave nadácií za rok 2005, ktorú včera predstavilo Fórum donorov. „Vzdelávanie je kľúčovou aktivitou, vyradenie tejto oblasti bude mať pre množstvo mimovládnych organizácií a ich projekty veľmi negatívne dosahy,“ povedala riaditeľka fóra Lenka Iľanovská.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál tvrdí, že zmenou zákona by sa už čoskoro mal zaoberať parlamentný výbor pre financie. Podpredseda výboru Jozef Ďuračka z SNS však tvrdí, že v programe to zatiaľ nie je.
„Zákon bol politickým kompromisom a nezdá sa mi, že by počas mesiaca niekto pripravoval jeho novelu.“
Slovenské nadácie mali v roku 2005 príjmy 1,137 miliardy a výdavky 1,127 miliardy korún. Na granty dali 703 miliónov. Oproti krajinám so silnou tradíciou tretieho sektora je to málo.
Najväčším problémom je podľa Iľanovskej to, že naše nadácie nie sú finančne sebestačné.
Najviac, takmer 184 miliónov korún, v roku 2005 cez granty rozdelila galantská Nadácia Pázmány Péter Alapítvány, najmä na vzdelávanie maďarskej menšiny.
Autor: mp