BRATISLAVA. Vedu a výskum ani tento rok štát nepodporí tak, ako vlády sľubovali. Súčasná aj minulá vláda hovorila, že vzdelanie, veda a výskum sú dôležité pre budúcnosť a že na ne dajú viac peňazí.
Časť z peňazí na vedu a výskum dostáva Slovenská akadémia vied. Tento rok to pri rozpočte asi 1,5 miliardy bude o 44,6 milióna viac ako vlani, čo podľa vedenia akadémie znamená, že podpora pre SAV v pomere k hrubému domácemu produktu klesá. Akadémia má navyše prepúšťať.
Aké čísla platia?
V televízii sa nedávno pre vedu sporili bývalý a terajší minister financií Ivan Mikloš a Ján Počiatek. Mikloš vyčítal novej vláde, že celkové výdavky na vedu, ktoré boli vlani 7,7 miliardy, tento rok klesnú na 7,1 miliardy. Počiatek oponoval, že v Miklošovom rozpočte boli aj peniaze na stavbu cyklotrónového centra v Bratislave, ale po ich odrátaní výdavky na vedu na tento rok stúpli.
Miroslav Šmál z ministerstva financií hovorí, že porovnania sú zjednodušované, lebo výdavky na výskum a vedu plynú z rôznych rozpočtových kapitol.
„Urobiť jednoduché porovnanie skoro nie je možné. Najľahšie sa dá porovnať iba rozpočet Slovenskej akadémie vied medzi jednotlivými rokmi,“ hovorí. Nevie tiež, či by niekto dokázal hodnoverne povedať, čo sa skutočne na vedu a výskum tento rok vynaloží a aká je efektívnosť.
Podľa neho je rozdiel medzi plánmi a tým, čo na vedu skutočne ide.
Čaplovič: Peňazí je dosť
Vicepremiér a historik Dušan Čaplovič tvrdí, že oproti pôvodnému východisku je dnes peňazí na vedu a výskum dosť. „Na ministerstve financií sú vytvorené predpoklady na spolufinancovanie projektov a teraz robím opatrenia, aby zdroje neboli zdržiavané byrokratickými opatreniami na ministerstvách,“ hovorí. Skutočné výdavky na vedu môžu byť podľa neho tento rok cez 8 miliárd.
Akadémia je sklamaná
Vedenie SAV je z jej rozpočtu skôr sklamané. „Očakávali sme na základe programového vyhlásenia vlády, že tohtoročný rozpočet sa bude významnejšie líšiť od predchádzajúcich,“ hovorí podpredsedníčka SAV Viera Rosová.
Podľa nej sa tento rok ešte len ťažko dá očakávať výraznejší vplyv štrukturálnych fondov únie a akadémii budú chýbať najmä kapitálové výdavky na údržbu, opravy a rekonštrukcie budov.
Hovorí, že SAV nemôže na rozdiel od vysokých škôl čerpať z eurofondov peniaze na obnovu budov.
V Česku si pochvaľujú
Lepšia situácia čaká tento rok českú Akadémiu vied. Jiří Rákosník z českej akadémie hovorí, že rozpočet majú pomerne priaznivý. „Čísla vyzerajú veľmi pekne, ale keď sa pozrieme na vývoj v posledných troch rokoch, už to nie je až také optimistické. Dobiehame stagnáciu z predchádzajúceho roku.“
Česká akadémia chce „na rozdiel od našej politickej reprezentácie“ investovať do budúcnosti, preto tento rok nakúpi drahšie prístroje, dokončí výstavbu pracoviska pre molekulárnu biológiu, genomiku a biochemické odbory Infragen, postaví halu na zariadenie tokamak Compass, či kúpi pozemky pre budúce pracoviská vybudované s pomocou eurofondov. Česi prepúšťať nemusia, ale nechcú ani prijať veľa nových ľudí, radšej chcú zvýšiť mzdy najmenej o 5 percent.
SAV sa má zbaviť 670 ľudí
BRATISLAVA. Slovenská akadémia vied má znížiť počet zamestnancov o 20 percent, teda asi o 670 ľudí. Vláda to predsedovi SAV prikázala vo svojom uznesení k rozpočtu. Podpredsedníčka SAV Viera Rosová hovorí, že ďalšie prepúšťanie vedcov by ohrozilo výskum a vývoj.
Minulá aj súčasná vláda zaraďovali vzdelanie, výskum a vedu medzi kľúčové oblasti z hľadiska budúcnosti. Európska politika v oblasti vedy požaduje, aby počet pracovníkov vo vede a výskume rástol. „Nie, že by sme mali prostriedky na prijímanie nových, ale musíme sa brániť proti prepúšťaniu,“ hovorí Rosová.
V SAV je 62 percent vedeckých pracovníkov, zo zostávajúcich 38 percent je zhruba tretina technických pracovníkov a laborantov, tretina administratívnych pracovníkov a zvyšok tvoria robotníci.
(rf)