BRATISLAVA. Zo šestnástich dní pracovného pokoja, ktoré sú na Slovensku, tento rok jedenásť pripadne na deň, ktorý by inak bol pracovný. Oproti minulému roku to je o dva dni menej, takže v práci budeme dlhšie.
Menej bude aj predĺžených víkendov. Kým vlani na pondelok alebo na piatok pripadlo deväť dní pracovného pokoja, teraz iba štyri vrátane Nového roka, ktorý už máme za sebou. Takže sa predĺžia iba dva víkendy - prvý o Veľký piatok a Veľkonočný pondelok a druhý o Štedrý deň a vianočné sviatky.
So šestnástimi sviatkami Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom sviatkov v Európskej únii. Napríklad Maďarsko ich má 12, Česko 13, Poľsko 15.
Počet pracovných dní má vplyv na vývoj hrubého domáceho produktu. "Čím je viac sviatkov, tým je jeho rast pomalší. Reálny vplyv počtu sviatkov je však menší ako desatiny percenta," povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
To však neznamená, že v dňoch pracovného pokoja "stredoeurópsky tiger", ako sa aj pre ekonomický rast Slovensko zvykne nazývať, bude odpočívať. Je nemálo služieb, ktoré obyvateľstvo potrebuje. Väčšinou sú otvorené aj väčšie nákupné centrá.
Voľno v pracovnom čase
Naopak, ak zamestnanec potrebuje niečo vybaviť alebo zariadiť v pracovnom čase, nemusí si vziať dovolenku. Napríklad na nevyhnutné lekárske vyšetrenie, vlastnú svadbu, pohreb príbuzného, sťahovanie vlastného nábytku v pracovnom čase mu zamestnávateľ musí poskytnúť pracovné voľno a v určitých prípadoch mu ho aj "preplatí".
Tomu, kto popri zamestnaní študuje, alebo si rozširuje kvalifikáciu, zamestnávateľ pracovné voľno dať môže, a to dokonca aj s náhradou mzdy, no nemusí. Ide o to, aký osoh zo vzdelania zamestnanca bude mať. Už na začiatku štúdia sa však treba dohodnúť na tom, ako často a kedy sa zamestnanec bude vzdelávať.
Ak zamestnanec vie, že pracovné voľno bude potrebovať, musí oň včas požiadať. Inak to musí urobiť bez zbytočného odkladu. Prekážku v práci (dôvod pracovného voľna) a jej trvanie zasa musí preukázať. Napríklad vyšetrenie potvrdením od lekára.