Tichý nepriateľ v našich cievach

Vysoký krvný tlak čiže hypertenzia patrí medzi najzávažnejšie srdcovo-cievne ochorenia, ktoré sa u nás ročne podpíšu pod viac ako polovicu úmrtí.

Dobroslava Medvecová

Podľa štatistík zvýšený alebo vysoký krvný tlak má každý druhý muž a každá tretia žena na Slovensku. Až 56 percent Slovákov trpí následkom hypertenzie nejakým ochorením, no mnohí o tom ani nevedia. Ochorenie má často dlhú dobu bezpríznakový priebeh, pacienta nič nebolí, dokonca

v prvých štádiách sa môže cítiť výkonnejší, viac stíha. Preto sa ochoreniu hovorí aj tichý zabijak.

Hypertenzia likviduje aj srdce

"Srdce je dutý orgán, ktorý vypu-dzuje krv do celého organizmu. Na to, aby krv prešla až do najvzdialenejších vlásočníc napríklad na prstoch dolných končatín a dokázala sa aj späť vrátiť, musí prúdiť pod určitým tlakom. Ideálny tlak je 120/80. Systolický tlak, laicky nazvaný horný, je ten, pod ktorým srdce vyvrhne krv do tela. Tzv. dolný čiže diastolický tlak zostáva

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

v cievach po srdcovom sťahu, keď srdce relaxuje a nasáva ďalšiu krv. Srdce tento úkon urobí približne 70-krát za minútu, a za jeden deň absolvuje dokonca viac ako stotisíc sťahov či úderov, preto musí byť stále dobre vyživované okysličenou krvou," hovorí MUDr. Tomáš Petrovič z V. Internej kliniky LFUK v Bratislave. "Ak sa cievy z rôznych príčin narušia a zúžia, ich prietok sa zmenšuje a do cieľového orgánu, najčastejšie srdca, mozgu, obličiek či dolných končatín, nemôže pritekať dostatok krvi. Vzniká tak ischémia alebo nedokrvenie, čo môže pacientovi spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti najmä z nedostatku kyslíka v postihnutom orgáne. Pacient môže mať anginu pectoris alebo mu hrozí cievna mozgová príhoda, zmeny v tepnách môžu zapríčiniť bolesti v nohe a prípadne končiť amputáciou. Ak je však tlak krvi akútne výrazne zvýšený, čomu hovoríme hypertenzná kríza, vtedy sa treba opačne obávať krvácania najmä do mozgu. Pacientovi však môže aj zlyhať srdce ako pumpa, pľúca mu ľudovo zaleje voda, alebo situácia vyústi do srdcového infarktu či akútneho obličkového zlyhania."

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je pravidelné meranie

Krvný tlak sa môže zvýšiť pri strese alebo telesnej námahe. Ale keď pacientovi opakovane namerajú vysoký krvný tlak v kľude, za štandardných podmienok a štandardným prístrojom, je to už diagnóza. Podľa internistu: "Hypertenzia môže byť primárna a sekundárna. Primárna je vlastne ochorenie krvného tlaku bez inej zjavnej príčiny. Pri sekundárnej hypertenzii má pacient iné ochorenie, ktorého jedným z prejavov je vysoký krvný tlak (rôzne endokrinologické, obličkové

a niektoré cievne ochorenia). Hypertenzia je civilizačné ochorenie ľudí hlavne v strednom a vyššom veku. V nižších vekových kategó-riách sa vyskytuje zriedkavejšie."

Vedieť, aký máme krvný tlak, je veľmi dôležité. Vysoký totiž poško-dzuje cievy a narúša funkciu v ktoromkoľvek orgáne ľudského tela. Do určitej miery platí, že čím je tlak nižší, tým človek dlhšie žije.

SkryťVypnúť reklamu

A keďže hypertenzia za normálnych okolností nevyvoláva žiadne ťažkosti, polovica pacientov často o nej nevie. Treba si preto dať zmerať tlak pri každej návšteve u praktického lekára alebo mať tlakomer doma.

Celoživotní pacienti

Najväčšou záťažou pre organizmus je neliečený chronický vysoký krvný tlak. "Najčastejšie sa prejaví ochorením srdca formou akútnych príhod (infarkt myokardu, nestabilná angina pectoris), ale aj mozgu (náhla cievna mozgová príhoda, trombóza mozgových ciev či krvácanie do mozgu). Hypertenzia môže spôsobiť aj vážne komplikácie poškodením obličkových funkcií a môže vyvolať ochorenie periférnych artérií dolných končatín.

Liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, pacient sa spravidla musí liečiť celý život. Drvivá väčšina ľudí má pri správnej liečbe fyziologické rozpätie hodnôt tlaku v norme, čím sa vyvarujú možných komplikácií v budúcnosti. Keď pacient správnu životosprávu skutočne dodržiava, pri adekvátnej liečbe môže viesť plnohodnotný život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 412
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 039
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 450
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 068
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 682
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 610
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu