BRATISLAVA. Pre Slovensko sa črtá reálna možnosť získať kontrolu nad ropným prepravcom Transpetrol. O 49-percentný balík akcií, ktorý bol predaný spolu s manažérskou kontrolou v roku 2002, sa v súčasnosti vedie spor na holandskom súde. Pre toto súdne konanie nebolo doteraz možné s akciami hýbať.
„Holandský súd je ochotný uvoľniť z blokácie majetku Yukos Finance akcie Transpetrolu s tým, že by kupujúci uložil zaplatené peniaze na účet súdu,“ povedal v nedeľu v TA3 minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa neho si obe strany, teda aj Yukos Finance, aj Rusko, uvedomili, že zamrznutý stav akcií neprospieva zvýšeniu hodnoty ich majetku. Peniaze by boli uložené na súdnom účte dovtedy, kým by súd nerozhodol, či patria Yukosu Finance, alebo veriteľom ruského Jukosu. Holandský Yukos Finance je pritom dcérskou spoločnosťou Jukosu.
Jukos aj Yukos zrejme súhlas dajú
Problém okolo vlastníctva akcií nastal potom, ako bol vlani v lete vyhlásený konkurz na ruský Jukos. S transakciou by teda musel súhlasiť aj konkurzný správca Jukosu Eduard Rebgun. „Sú náznaky, že by s tým mohla ruská strana súhlasiť,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara. Oficiálne stanovisko však zatiaľ slovenská strana nedostala.
Holandský Yukos Finance takúto možnosť víta. „Len vtedy, ak kupujúci zaplatí za akcie ich trhovú cenu,“ povedala SME hovorkyňa Yukos Finance Claire Davidson. Trhovú cenu zatiaľ nechcel Zvara komentovať. Začiatkom minulého roka sa však Yukos dohodol s ruskou ropnou spoločnosťou Russnefť na predaji akcií za 105 miliónov dolárov. Súčasná cena by sa teda mala pohybovať na tejto úrovni.
Rezort hospodárstva sa nebráni ani tomu, aby akcie získal súkromný investor. Musel by sa však vzdať manažérskej kontroly v podniku.
Rozloženie zdrojov ceny palív nedvihne
Spätné odkúpenie akcií a získanie kontroly nad Transpetrolom a teda ropovodom Družba je podľa energetického analytika Karola Hirmana najvýhodnejšie pre všetky strany - pre predajcu, ruskú vládu, ruské ropné spoločnosti a aj pre Slovensko. „Slovensko je totiž transparentný partner,“ povedal.
Získanie Transpetrolu je podľa Hirmana aj kľúčom k energetickej bezpečnosti Slovenska a realizácii projektov na rozloženie tzv. diverzifikáciu zdrojov energií. Ropovod tak ostane otvorený pre všetkých, ktorí by chceli prepravovať ropu cez Slovensko.
Najschodnejšou cestou pre rozloženie zdrojov je podľa Hirmana preprava ropy cez ropovod Adria. Ten smeruje od Jadranského mora cez Chorvátsko do Maďarska. Ropa, ktorá by prišla do Slovnaftu cez Adriu, by bola o niečo drahšia ako ruská ropa Urals. Slovenskí spotrebitelia by to však na cenách palív nepocítili. Slovnaft totiž odvíja svoju cenovú politiku od rotterdamskej komoditnej burzy.