BRATISLAVA. Česká spoločnosť Tescoma od minulého týždňa dočasne sťahuje z českého a zo slovenského trhu tisícky termosiek, ktoré obsahujú karcinogénny azbest. V Taliansku hygienici predaj jej termosiek zakázali.
Tescoma tvrdí, že zákaz talianskych úradov je absurdným uplatňovaním byrokratických predpisov. Azbest podľa firmy pri bežnom používaní termosky k spotrebiteľovi nemá ako preniknúť. „Žiadne úrady, české ani talianske, nespochybňujú hygienickú neškodlivosť pri bežnom používaní, spor sa vedie o to, čo sa stane, keď sa termoska rozbije,“ vraví vedúci jej oddelenia riadenia akosti Ladislav Vaculík.
Zhruba polgramová azbestová podložka je medzi vonkajšou plastovou a vnútornou sklenenou stenou termosky, kde je vákuum. „To je podobný prípad, ako keby zakázali používanie žiaroviek alebo teplomerov, lebo látky v nich môžu byť pri rozbití nebezpečné,“ hovorí Vaculík.
Termosky zatiaľ našli len v Bratislave
Či termosky miznú z obehu už kontroluje aj Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá sa o nebezpečnom výrobku dozvedela cez systém Európskej únie Rapex. „Termosky sme zatiaľ odhalili v Bratislavskom kraji, predajcovi sme nariadili ich stiahnuť,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
„Výrobok sme dali preskúmať kompetentným úradom v Českej republike, bezpečnosť výrobku bude známa do desiatich dní,“ hovorí Vaculík. Po výsledkoch testov sa spoločnosť rozhodne, či termosky na trh vráti. Ak česká kontrola potvrdí talianske rozhodnutie, Tescoma bude žiadať, aby sa z trhu stiahli aj konkurenčné termosky vyrábané podobnou technológiou, ktorých je podľa nej väčšina na trhu.
Azbest je nebezpečný najmä v ovzduší, voľne nepozorovateľné azbestové vlákna hrubé iba 0,3 až 0,5 mikrometra sa pri vdýchnutí zapichávajú do výstelky pľúc a nedajú sa vykašlať.
Azbest spôsobuje rakovinu
Môžu spôsobiť rakovinu pľúc, ktorá sa môže prejaviť aj o 25 až 40 rokov. Podľa konateľa spoločnosti Ronar, ktorá sa špecializuje na zneškodňovanie azbestu, je ho v termoskách málo a k poškodeniu zdravia môže dôjsť iba ak by sa vlákna uvoľnili do vzduchu.
Podobný názor má aj Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva. Riziko by sa podľa nej napriek tomu nemalo podceňovať. Nebezpečný je však najmä azbest zo stavebných materiálov. Od 60. až do 90. rokov sa používal ako izolačný protipožiarny materiál takmer vo všetkých budovách. „Pri demoláciách a rekonštrukčných prácach hrozí, že sa azbest uvoľní do ovzdušia a bude nebezpečný pre okolie,“ hovorí.
Kde sa používal
l obklady vonkajších plášťov budov
l obklady vonkajších plášťov budov
strechy (najmä ako azbestocementové produkty, tzv. eternit)
podlahové kachličky, podlahy s linoleom
tepelná izolácia na vykurovacích telesách a kotloch
stropnice kancelárií
FOTO – TASR |