Blízkych spolupracovníkov Husajna popravili včera nadránom miestneho času. Rovnako ako Saddám odvisli za zločiny proti ľudskosti spáchané na 148 šiitských chlapcoch a mužoch z dediny Dudžail.
Špekulácie o priebehu
Barzana a Bandara mali pôvodne popraviť so Saddámom, nakoniec sa úrady rozhodli, že najprv obesia diktátora. Po zbabranej Saddámovej poprave im svitla nádej, že ich nepopravia. Okolnosti obesenia Saddáma Husajna vyvolali silný tlak na irackú vládu, aby zvážila ďalšie popravy. Odloženie minulý týždeň požadoval aj iracký prezident a odporca trestu smrti Džalal Talabání.
Vláda však vyhlásila, že spravodlivosť musí byť. A podobne ako v prípade Saddáma ju za popravy kritizovala Európa, zatiaľ čo USA vyhlásili, že to „bolo iracké rozhodnutie“.
Po prešľapoch so Saddámovou popravou sa iracká vláda snažila, aby rozsudky smrti vykonala čo najdôstojnejšie. Celkom sa to nepodarilo. Barzanove telo pri obesení zrejme nevydržalo a jeho hlava sa oddelila od tela. Pri popravách sa to podľa súdnych záznamov stáva zriedka . V Iraku to však vyvolalo plno špekulácií.
Sunniti: Bola to pomsta
Mnoho irackých sunnitov je presvedčených, že telo po smrti úmyselne zohavili. Barzanov organizmus bol oslabený rakovinou, čo mohlo zohrať istú úlohu. Poradca irackého premiéra Nurího Malíkho vyhlásil, že išlo o „Boží čin“. „Nie je možné, aby sa pri obesení oddelilo telo od hlavy,“ povedal pre al-Džazíru líder sunnitského bloku v parlamente Chaláf Ulaján.
Požadujú, aby vláda zverejnila video z popráv, tak ako v Saddámovom prípade. Podľa Reuters má Barzan na zázname počas popravy zahalenú hlavu.
Kati aj svedkovia exekúcie podpísali vyhlásenie, že v prípade nezákonného konania za to budú niesť zodpovednosť. Tak ako muži, čo na mobilné telefóny nahrali obesenie Saddáma Husajna a kričali naňho vyhrážky. Tí už sedia vo väzení. „Nikto nevykrikoval heslá, ktoré by mohli narušiť akt popravy. Nikto z obvinených nebol urážaný,“ vyhlásila oficiálne vláda.
Saddámovi najbližší
Barzan vraj pred popravou vyjadril želanie byť pochovaný neďaleko Saddáma. Podobne ako Saddámova poprava aj exekúcia jeho spoločníkov vyvolala radosť v tábore irackých šiitov a zhnusenie medzi sunnitmi.
Ibrahim Barzan al- Tikrítí (55) bol v 80. rokoch šéfom tajnej služby. Známe boli jeho brutálne metódy mučenia aj záľuba v nákladnom životnom štýle. Jeho dcéra bola prvou ženou Saddámovho syna Udaja. Tikrítí posledné roky života trpel rakovinou, a preto advokáti žiadali jeho prepustenie.
Anwar Bandar (61) vykonával Saddámovu „spravodlivosť“. Počas súdneho procesu tvrdil, že súdil podľa vtedy platných zákonov a je teda nevinný.
Ako kati vešajú
tzv. metóda dlhej slučky pochádza z 19. storočia
obesenému má slučka v momente, keď stratí pod nohami oporu, zlomiť krk a nie ho uškrtiť
dĺžka slučky sa počíta podľa hmotnosti odsúdeného. Ak je príliš dlhá, môže mu odseknúť hlavu
Ak kati prípravu na popravu podcenia, obeť môže pri vykonaní rozsudku veľmi trpieť
Odsúdení majú väčšinou pri poprave zahalenú tvár