Majú päťdesiatku na krku, no divákom televízie Eurosport ponúkli napriek tomu úchvatný zážitok. Z titulu majstra sveta v šípkach sa v britskom Lakeside napokon tešil bradatý anglický technik Martin Adams.
Vlk, ako ho prezývajú od čias, čo si vo woburnskej zoo jedného dravca adoptoval, vyhrával vo finále s nenasadeným Philom Nixonom (pred začiatkom MS mal kurz na víťazstvo 150:1) už 6:0 na sety, no Nixon dotiahol na 6:6. Rozhodujúci siedmy bod však získal Adams a po prvý raz v kariére sa stal majstrom sveta.
„Na tento okamih som čakal 14 rokov. Bola to napokon drina, hoci za stavu 6:0 som si myslel, že už to ľahko dotiahnem,“ priznal „Wolfie“ pre bbc.co.uk.
Fanúšikom určite neprekážalo, že rovnako ako šachisti či boxeri sa ani šípkari nedokážu zjednotiť. Každý rok sa konajú dva svetové šampionáty profesionálov (Adams vyhral šampionát verzie BDO, Holanďan van Barneveld týždeň predtým verziu PDC). Televízne obrazovky tak môžu priaznivcom ponúknuť dvojnásobnú porciu zábavy.
„Pri futbalovom zápase Premier League pozornosť celých 90 minút neudržím, pri šípkach neviem od súboja odtrhnúť zrak,“ tvrdí športový komentátor BBC Simon Austin.
„Možno už nadišiel čas brať šípkarov ako špičkových športovcov,“ dodal.
Výkonný orgán v Anglicku tak už urobil, v marci 2005 uznal šípky za oficiálny šport. Stodeväť rokov po tom, čo tesár zo severoanglického Bury vynašiel terč a systém číslovania, ktoré platí do dnešných čias. Je to šport naozaj pre všetkých. Vekové obmedzenie neexistuje. Špičkoví hráči okolo šesťdesiatky nie sú výnimkou. Slovenská šípkarská federácia existuje od roku 1997.
Autor: rh