Mobily používame už 10 rokov

Mobilné telefóny zmenili život každého Slováka. Ešte pred pätnástimi rokmi si ich mohli dovoliť len dobre prosperujúce firmy a nosili sa ako príručný kufrík. Dnes máme mobil my i naše deti a pohodlne sa zmestí do vrecka.

BRATISLAVA. Mobilnú sieť GSM vo forme, v akej ju poznáme dnes, používame už desať rokov. Ako prvú ju spustila 15. januára 1997 spoločnosť Globtel. Konkurenčný operátor EuroTel sprístupnil svoju GSM sieť až 10. februára 1997. Obaja operátori vyhrali medzinárodnú súťaž, ktorú v roku 1996 vypísalo ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Zatiaľ čo Globtel staval svoju sieť na zelenej lúke, EuroTel mohol využívať výhody toho, že na Slovensku už od roku 1991 prevádzkoval analógovú mobilnú sieť NMT.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Globtel prebehol EuroTel za rok existencie

Po spustení mobilnej siete GSM sa v nej len hovorilo a v tom čase najväčšou vymoženosťou bolo presmerovanie hovorov a odkazová schránka. Možnosť odosielať a prijímať populárne textové správy SMS zaviedli operátori s vysokými poplatkami až o niekoľko mesiacov neskôr. Už v roku 1997 však bolo napríklad možné telefonovať v roamingu v zahraničných sie­ťach.

Obaja operátori veľmi rýchlo napredovali s budovaním svojej siete a pokrytie narastalo každý mesiac. Celé Slovensko pokryli v priebehu 18 mesiacov.

Napriek tomu, že EuroTel mal podstatne výhodnejšiu štartovaciu pozíciu s dokonale vybudovaným zázemím pre svoju sieť, pokračoval v elitárskej kampani, ktorá nadväzovala na historické zameranie operátora na firmy a podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Globtel zvolil agresívnu reklamnú kampaň so sloganom „Aby ľudia spolu hovorili“ zameranú na všetkých zákazníkov a už na začiatku roka 1999 mal pred EuroTelom výrazný náskok, čo stálo hlavu generálneho riaditeľa Artura Bobovnického. Nahradil ho Jozef Bárta, ktorý firmu viedol až do roku 2002. Ani jemu, ani terajšiemu riaditeľovi Robertovi Chvátalovi sa však pozíciu dvojky na trhu dodnes nepodarilo zmeniť.

Naopak, veľmi úspešnú kariéru si v Globteli a neskôr v Orangei vybudoval Pavol Lančarič. Vo firme je od roku 1997, na pozícii generálneho riaditeľa pôsobí od roku 1999.

Mobil úplne pre všetkých prišiel v roku 1998

V roku 1998 spôsobil Globtel revolúciu – ponúkol svojim zákazníkom za korunu telefón, ktorý sa inak predával za tisíce. Odštartoval tým tradíciu korunových akcií, ktorá trvá dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zákazníkov bol rozhodujúci aj rok 1999, keď operátori postupne uvoľňovali vysoko nastavené ceny služieb a do voľ­ných minút započítali aj hovory do siete Slovak Telecomu a konkurenčného mobilného operátora. Na konci roka mal Globtel už 500-tisíc zákazníkov, EuroTel sa k tejto hranici priblížil až o rok neskôr.

V roku 2000 mobilní operátori popustili aj ceny hovorov do zahraničia a prvý raz boli dostupné aj pre bežného zákazníka.

Rok 2000 bol aj rokom mobilného internetu, i keď, pravda, veľmi drahého.

V roku 2002 sa udiala prvá významná zmena na slovenskom telekomunikačnom trhu – značku Globtel nahradil nadnárodný Orange, ktorý zmenil nielen štruktúru služieb, ale aj filozofiu prístupu k zákazníkom. V tomto roku operátori sprístupnili v mobiloch aj rýchlejší a lacnejší prístup na internet.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazníci pocítili konkurenčný boj napríklad aj v tom, že obaja operátori na popud EuroTelu zmenili minútovú tarifikáciu na sekundovú.

V rokoch 2003 a 2004 sme sa nedočkali nijakých veľkých prekvapení, no v roku 2005 prekvapil Orange masívnou podporou predaja pripojenia na internet cez EDGE. Mobilný operátor začal dokonca konkurovať pevným linkám Slovak Telecomu. Tento rok bol výnimočný aj tým, že EuroTel nahradila globálna značka T-Mobile. Orange začal testovať sieť tretej generácie a T-Mobile ako prvý na svete spustil unikátnu mobilnú sieť Flash-OFDM, v ktorej ponúka rýchle pripojenie na internet.

Tretí operátor prišiel až po deviatich rokoch

Najviac zmien však priniesol uplynulý rok. Obaja operátori spustili rýchle siete tretej generácie a po viacerých pokusoch Telekomunikačný úrad konečne vybral tretieho mobilného operátora. Stala sa ním spoločnosť Telefónica O2.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurencia mohla byť aj väčšia

Napriek tomu, že sa obaja operátori za desať rokov prevádzky siete GSM o zákazníka bili rôznymi akciami, absenciu tretieho operátora na trhu majitelia mobilov predsa len pocítili.

Napríklad za celých desať rokov sa významne nezmenila cena za hovor do konkurenčnej mobilnej siete, zákazníci platia za minútu až 11,90 Sk. Obaja operátori postupne zrušili všetky bezplatné možnosti posielania SMS správ, zvýšili ich ceny a nedokázali si dlhodobo konkurovať ani cenami za volania do zahraničia či v zahraničí.

Viac informácií k 10. výročiu GSM nájdete na MOBIL.SME.SK

Aké budú mobily v budúcnosti?

mobil bude poskytovať čoraz rýchlejší prístup na internet v telefónoch bude dostupná digitálna televízia mobily bude možné využiť aj ako navigačné prístroje hlavnú úlohu v mobiloch však naďalej budú mať hudba a video

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu