Krátko po útoku sa k nemu v anonymnom telefonáte prihlásila radikálna ľavicová organizácia Revolučný boj.
Prvotné informácie o mohutnej explózii sa nepotvrdili. Ambasáda bola v tom čase plná ľudí, no výbuch nikoho nezranil a spôsobil iba menšie škody.
Strela vypálená z ulice cez okno vletela do toalety na treťom poschodí a zničila časť vybavenia budovy. Minister vnútra Vyron Polydoras potvrdil, že za výbuchom pravdepodobne stoja grécki extrémisti.
Polícia hneď obsadila okolie ambasády. „Ide o akt terorizmu,“ vyhlásil policajný šéf Asimakis Golfis.
Výbuch Grékom pripomenul krvavé útoky v posledných desaťročiach. Ultraľavicový Revolučný boj stojí už za šiestimi bombovými výbuchmi.
Útok a následné vyšetrovanie spôsobili dopravný chaos v okolí veľvyslanectva. Vystrašení ľudia volali do médií a hlásili mohutné otrasy.
Podľa aténskeho vydania International Herald Tribune mala strela dĺžku asi pol metra, a explózia rozbila okná na okolitých budovách.
K veľvyslanectvu okamžite po výbuchu prišli predstavitelia vlády. Novinárov a okolostojacich upokojoval aj americký veľvyslanec v Grécku Charles Ries. „Útok na ambasádu bol nezmyselným aktom násilia, ale nikoho nezranil,“ vyhlásil.
Budova je obohnaná vysokým oceľovým plotom a pri každom východe stojí jeden strážca. Napriek tomu bezpečnostné zložky strelca nezadržali. Polícia zistila, že strela pochádza z východnej Európy. Vyšetrovatelia prehľadávali budovy v okolí, aby zistili, ako mohli útočníci prekonať prísne bezpečnostné opatrenia.
Američania potom, ako vyhlásili vojnu s terorizmom, sprísňujú bezpečnosť veľvyslanectiev po celom svete.
Zvýšené bezpečnostné opatrenia potvrdil aj hovorca amerického veľvyslanectva v Bratislave Keith Hughes. Podrobnosti podliehajú utajeniu, ale ambasáda je podľa neho bezpečnejším miestom ako predtým.
Grécke mestské gerily útočia najmä na úrady
Organizácia Revolučný boj sa prvýkrát prihlásila v roku 2003 k bombovým útokom na Justičný palác v Aténach. Sto dní pred olympiádou v roku 2004 zaútočili na miestnu policajnú stanicu. Oficiálne vtedy začali „ozbrojený boj proti triednej nadvláde a za slobodu“.
Ultraľavicové skupiny sa hlásia k odkazu Hnutia 17. novembra, ktoré grécka polícia rozbila v roku 2002. Organizácia vznikla po roku 1973 ako reakcia na krvavé potlačenie študentskej demonštrácie. Členovia Hnutia pri útokoch zabili najmenej 23 ľudí.
Väčšina útokov smerovala na budovy oficiálnych úradov a medzinárodných obchodných skupín. V súčasnosti si najvyšší predstavitelia Hnutia odpykávajú doživotné tresty.
(čtk, jk)
Autor: jk