BRATISLAVA - Od 1. januára je v Česku účinný nový Zákonník práce, ktorý zamestnancom prináša celý rad výhod. Napríklad zvýšenie príplatkov za prácu v noci i nadčas či odstupné vo výške 12-násobku priemerného mesačného zárobku, ak mal zamestnanec pracovný úraz alebo chorobu z povolania.
Nový zákonník presadila ČSSD s pomocou komunistickej strany. Kritici si myslia, že zákon znižuje konkurencieschopnosť firiem, keď zvyšuje náklady zamestnávateľov, takže poškodí ľudí, ktorí hľadajú prácu. Jeho zástancovia, naopak, súdia, že "ide o moderný predpis, ktorý umožňuje väčšiu zmluvnú voľnosť a súčasne zachováva nevyhnutnú úroveň ochrany zamestnancov", napísala ČTK.
V Česku pracujú desaťtisíce Slovákov
Na konci roka 2005 v Česku pracovalo až 84-tisíc slovenských štátnych občanov.
Boris Lukáč zo slovenskej centrály personálnej spoločnosti Manpower hovorí, že "Slováci sú kandidátmi na prácu hlavne vtedy, keď Česi nie sú k dispozícii", alebo aj preto, že sú lacnejší, hoci kvalitou a vzdelaním sú porovnateľní.
Predseda slovenského odborového zväzu Stavba Dušan Barčík tvrdí, že v tamojšom stavebníctve pracuje okolo 50- až 60-tisíc slovenských občanov a "absolútne na to nemá vplyv legislatíva, ale zárobok!".
Kým na Slovensku minuloročná priemerná mzda v stavebníctve predstavovala asi 13 800 korún, v Česku 19 500 českých korún, vysvetľuje Barčík. "Stavebníctvo je sezónnym odvetvím a stavbárovi napríklad z Levoče je jedno, či pôjde na týždňovku do Bratislavy alebo do Brna - a v Brne zarobí vyše 25-tisíc slovenských korún."
Mnohí zdravotníci už zo Slovenska odišli
Český minister zdravotníctva Tomáš Julínek v decembri ohlásil, že až nový zákonník bude platiť, chýbajúcich zdravotníkov môžu nahradiť cudzinci, a to aj zo Slovenska.
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský povedal, že aj v našom zdravotníctve sú oproti tomu českému "hanebne nízke" mzdy. Podľa neho je celkom reálne, že odchod našich zdravotníkov do Česka nadobudne ešte väčšiu intenzitu.
Hrozí Slovensku odlev pracovnej sily?
Český demograf Tomáš Kučera povedal, že väčšina slovenských občanov má na pobyt v Česku čisto ekonomické dôvody a tie sa môžu zmeniť. Ak na Slovensku reálne príjmy budú rásť rýchlejšie, tak možno očakávať stagnáciu alebo dokonca pokles počtu Slovákov žijúcich v Česku, myslí si.
Lukáč si nemyslí, že dôjde k veľkému odlevu pracovnej sily zo Slovenska, aj preto, že slovenský Zákonník práce vláda mieni novelizovať.