Novej centrále patrí šesť poschodí v luxusnej berlínskej štvrti Charlottenburg. Hypermoderná sklenená budova v noci celá svieti a cestou z berlínskeho letiska Tegel sa nedá prehliadnuť.
Čo budú scientológovia v takej veľkej budove robiť, nie je známe. Otvorenie novej centrály je súčasťou európskej stratégie šírenia tejto viery.
Scientológovia by chceli mať sídlo v každom európskom hlavnom meste. „Vyhlasujeme vojnu Európe,“ oznámili. Súčasťou je boj proti zákonom európskych štátov, ktoré scientológiu zakazujú, varujú pred ňou, alebo obmedzujú jej činnosť.
Vo dverách budovy v Berlíne stoja mladé krásavice, ktoré oslovia každého, kto sa priblíži a okamžite ho začnú spracovávať. Podľa denníka Berliner Zeitung náhodne odchytení ľudia najprv vyplnia komplikovaný osobný dotazník a potom sa dozvedia, že na sebe ešte musia pracovať. Pozvú ich preto na úvodný kurz, ktorý slúži ako pozvánka do scientologického, extrémne drahého programu.
V Nemecku má scientológia veľmi zlú povesť a za nebezpečnú sektu ju považuje veľká časť verejnosti i odborníkov. Nie je uznaná ako cirkev a v minulosti ju sledovala tajná služba. Koncom roka 2003 organizácia vyhrala v Berlíne súdny spor. Verdikt zakázal tajným službám zaoberať sa ďalej scientológmi v Berlíne. Cirkev je známa svojou takmer vojenskou štruktúrou a jej členovia sú údajne finančne vykorisťovaní (rádovo v tisícoch eur).
Zástupcovia scientológov sa snažia ovplyvniť berlínskych politikov a vydláždiť si postupne chodníčky do parlamentu. Tvrdia, že chcú zachrániť planétu. Tom Cruise túto myšlienku osobne šíri po celom svete.
Poslanci liberálnej strany (FDP) tvrdia, že po otvorení scientologickej centrály by mali činnosť cirkvi znovu preveriť, aby sa zistilo, či nevykonáva protiústavnú činnosť.
Pred štyrmi rokmi odborníci z Mníchovskej univerzity vo svojej správe konštatovali, že scientológovia používajú nebezpečné techniky ohrozujúce ľudskú psychiku. Cirkev tento dokument označila za „pseudovedeckú zlátaninu“.
Štúdia vydaná pod vedením profesora Heinza Schöcha uvádza, že bývalí scientológovia ešte dlho po vystúpení z organizácie trpia telesnými i psychickými poruchami, ktoré sú niekedy sprevádzané zrakovými i sluchovými halucináciami.
Scientologická cirkev je vraj svetový psychokult
Založil ju v roku 1954 americký spisovateľ sci-fi románov Ronald Hubbard.
Učí jej členov zvládnuť akúkoľvek situáciu v pokoji a používať pri tom len analytickú časť mozgu. Jadrom scientológie je viera, že ľudia majú božský pôvod, na ktorý zabudli. Vhodnými metódami sa však môžu zbaviť negatívnych nánosov.
Cirkev pôsobí v 156 štátoch sveta, z toho asi v 25 krajinách je legálna. Na celom svete má údajne osem miliónov členov.
V USA dostali status náboženskej organizácie v roku 1993.
Niektorí odborníci ju hodnotia ako jeden z najnebezpečnejších svetových kultov a vymývanie mozgu.
Scientológovia sú úspešní medzi hollywoodskymi hviezdami: John Travolta, Tom Cruise, Katie Holmes, Jennifer Lopez. (čtk)
Autor: jah