encie. Ako sa počas nasledujúcich 90 minút ukáže, nie je to preto, že by Merkelová pred šesťdesiatimi novinármi chcela povedať niečo prevratné. Aj keď, ako hovoria kolegovia z Bruselu, v kritike niektorých členských krajín bola omnoho kritickejšia, ako keby boli diktafóny pustené.
Barroso čaká „nemeckú nákazu“
Je to skôr preto, že terén, na ktorý Nemecko ako predsedajúca krajina Európskej únie vstupuje, pripomína mínové pole. A od Spolkovej republiky, ako najväčšej a najsilnejšej krajiny EÚ, všetci čakajú, že posunie úniu dopredu vo veciach, ktoré sa zdajú ťažké alebo vôbec neriešiteľné. „Čakám, že pani kancelárka svojím nadšením nakazí Európu,“ vyhlásil José Mannuel Barosso. „Európa uspeje spoločne,“ znie heslo nemeckého predsedníctva, a od jednoduchého sloganu sa všetko odvíja. Kľúčom sa má stať oživenie Európskej ústavy. „Prestávka na premýšľanie sa končí,“ opakuje Merkelová aj takmer všetci jej vládni kolegovia. Bez ústavy alebo nejakého nového dokumentu, ktorý upraví vnútorné fungovanie únie, sa nepohneme, hovoria nemeckí predstavitelia. Európa rozšírením o Bulharsko a Rumunsko vyčerpala priestor, ktorý dávala zmluva z Nice. A už len preto, aby mohol byť umožnený vstup Chorvátska, sa musí niečo stať. Najlepšie, čo by sa stať mohlo, je z nemeckého pohľadu práve prijatie európskej ústavy.
Berlínske ticho o Turecku
No už len otázky, ktoré nemeckí politici dostávajú od novinárov z krajín EÚ, svedčia o tom, že i „cestovnú mapu“, s ktorou chce Merkelová odovzdávať v polovici roka predsedníctvo, bude nesmierne ťažké zostaviť. Holandský novinár sa pýta, ako chce Nemecko presvedčiť holandských voličov, ktorí už raz európsku ústavu odmietli.
„Pokiaľ by to niekto skúsil, bude proti ešte omnoho viac ľudí ako prvý raz,“ hovorí. Poľská kolegyňa sa zaujíma, ako chce kancelárka pretlačiť európsku ústavu cez poľskú katolícko-nacionalistickú vládu.
Ak by niekto čakal, že je pripravený nejaký skutočný plán, potom to rozhodne nie je tak, že by ho Nemecko zverejňovalo. To, čo nemeckí predstavitelia takmer pri všetkých príležitostiach zdôrazňujú, je spojitosť medzi ústavou a možnosťou Európskej únie ďalej sa rozširovať, čo chcú aj štáty, ktoré majú proti európskej ústave najväčšie výhrady. Nápadné pritom je, ako ticho je v Berlíne okolo vstupných rozhovorov s Tureckom - práve umožnenie vstupu Ankary bol podľa názoru rozšíreného v Nemecku jeden z hlavných dôvodov, prečo Holanďania a Francúzi hlasovali proti ústave.
Kancelárka zatiaľ rozdáva úsmevy
Nemecké predsedníctvo nie je samozrejme len európska ústava. Poliaka zaujíma, čo bude s ruským zákazom dovozu poľského mäsa, fínsky novinár sa pýta na výsledky vyšetrovania vraždy moskovskej novinárky Anny Politkovskej, Bulharka na bulharské sestričky v Líbyi. Reč sa zvrtne na práve zverejnený dokument európskej komisie o dosiahnutí energetickej bezpečnosti únie, atómové elektrárne. Čo téma, to problém, mína. Na to, aby „Európa uspela spoločne“, bude musieť Berlín po všetkých stránkach naplniť ďalšie heslo, ktoré si vytvoril v čase majstrovstiev sveta: „Nemecko, krajina nápadov.“ Zatiaľ kancelárka rozdáva aspoň úsmevy.
Autor: LUBOŠ PALATA, Lidové noviny, Berlín