ulharských konštánt.
Ešte v decembri sa ľudia mohli porozprávať pri káve v prepočte zhruba za 85 centov. Teraz ju v reštauráciách pri benzínových staniciach na ceste do Ľubľany predávajú po 95 centov, v centre hlavného mesta stála euro.
Parkovné stálo menej ako euro. Teraz je to už na väčšine parkovísk v Ľublane presne euro. Drahšie sú reštauračné služby, viac platia ľudia aj v kaderníctvach, za cigarety a sčasti aj za oblečenie a poštovné.
Slovinská spotrebiteľská asociácia dostala od marca 2006, keď museli predajcovia zaviesť dvojaké cenovky, viac ako 700 sťažností na neopodstatnené zvýšenie cien. Väčšina z nich sa týkala práve reštaurácií, parkovného a lístkov do kina.
Za neprimerané zdraženie neexistujú žiadne finančné postihy. „To by bolo popretie princípov trhu,“ hovorí Nada Serajnik Sraka z Informačného oddelenia na Úrade vlády. Úrady spolu s médiami však proti tým, ktorí zneužili prechod na euro na neadekvátne zaokrúhľovanie, zasahujú tým, že zverejňujú takzvané čierne listiny obchodníkov, ktorí najviac zvýšili ceny. „Funguje u nás konkurencia. Spôsobila, že tí, čo to prehnali, museli ceny vrátiť na pôvodnú úroveň,“ povedala Sraka.
Po zavedení eura sú nespokojní čašníci v reštauráciách a baroch. Ľudia im totiž takmer prestali nechávať prepitné. „Obligátne 'drobné si nechajte' totiž už ľudia nepoužívajú tak často, ako keď používali toliare,“ povedala Sergeja Kotniková zo Slovinskej tlačovej agentúry. Je to aj reakcia na odporúčania slovinských úradov, ktoré ľudí vyzývajú, aby v prvých mesiacoch eura neplatili žiadne prepitné.