Premiér Robert Fico vyhlásil, že Kandráč vykonával svoju prácu dobre a Smer nemá dôvod nepodporiť ho. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že Kandráč je prijateľný aj pre národniarov. Opozícia a občianski aktivisti naopak hovoria o "nie najšťastnejšom riešení".
Kandráč sa po zvolení za ombudsmana musel členstva v hnutí vzdať. Hlavnou úlohou ombudsmana je ochraňovať občanov pred neoprávneným rozhodovaním alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy a podľa ústavy preto nesmie byť členom politickej strany.
Poslanec parlamentu za SMK László Nagy hovorí, že Kandráčova nominácia je nepochopením funkcie ombudsmana. "Vhodnejšie by bolo, keby sa na spoločnom kandidátovi dohodli všetky parlamentné strany."
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš si naopak myslí, že post by mal patriť opozícii. "Súčasná vládna koalícia, žiaľ, chce mať všetko." KDH o novom ombudsmanovi zatiaľ nerokovalo a chce počkať, kým budú známi všetci kandidáti.
Výkonná riaditeľka združenia Občan a demokracia Šarlota Pufflerová hovorí, že inštitúcia je síce nastavená dobre, ale ombudsman by "mal byť oveľa aktívnejší tam, kde legislatíva voči občanom nie je dobre nastavená". Peter Novotný zo združenia Občianske oko si myslí, že Kandráč na rozdiel od českého ochrancu práv Otakara Motejla málo prezentuje svoju činnosť a ľudia o nej nemajú informácie. Podľa advokáta a občianskeho aktivistu Vladimíra Pirošíka by zasa mal byť ombudsman "všeobecne uznávaná autorita".
"Činnosť Kancelárie verejného ochrancu práv možno hodnotiť vysoko pozitívne," povedala jej vedúca Henrieta Antalová. Do konca roka 2006 podľa nej úrad vybavil
10 493 podnetov, čo je viac ako 95 percent. Najčastejšie podľa nej riešil sťažnosti na pridlhé konanie orgánov verejnej správy, najmä súdov, správ katastra, obecných a mestských úradov, časté boli aj podnety zo sociálnej oblasti.
Návrhy kandidátov na ombudsmana musí podať najmenej 15 poslancov najneskôr do 18. januára.