vláde. Koalícia chce upraviť pôsobenie súdu. O zmene postavenia sa zatiaľ nerozhodla. "Najpodstatnejšie bolo nerozlúčiť sa s touto inštitúciou a to bolo zabezpečené," povedal.
Harabin vraj z rozhodnutia koalície sklamaný nie je. "A z čoho mám byť sklamaný? Z toho, že môj názor nie je rešpektovaný šesť rokov? Ani minulá vláda ho nerešpektovala." Na otázku, či si vie predstaviť, že by pripravil nový zákon k Špeciálnemu súdu, neodpovedal. Premiér očakáva, že sa Harabin na jeho príprave bude podieľať. Nevidí dôvod prenášať zákonodarnú iniciatívu vlády na poslancov.
Podľa Daniela Lipšica (KDH), ktorý ako minister spravodlivosti Špeciálny súd presadil, ponechať prípravu zákona na Harabina je riziko. "Jeho celá doterajšia činnosť bola zameraná na deštrukciu. Veľkú dôveru v konanie ministerstva spravodlivosti by som teda nedával," tvrdí.
Lipšic sa nebráni diskusii o rozšírení právomocí súdu. Na zmenu jeho postavenia však nevidí dôvod. Odvolacím súdom by mal naďalej ostať Najvyšší súd, aby tak boli na všetkých úrovniach popretŕhané regionálne väzby, čím by zostal zachovaný jeden z cieľov vzniku Špeciálneho súdu. Aj podľa hovorkyne súdu Kataríny Kudjakovej je najlepším riešením zachovať súčasný stav. "Čo sa týka zmeny kompetencií, tak sme pripravení rešpektovať všetky rozumné zmeny."
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) tiež hovorí o rozšírení právomocí, aby sa súd venoval najzávažnejším prípadom organizovaného zločinu a korupcie. "Aby sa prostriedky naňho vynakladané vedeli vrátiť cestou závažnosti káuz, ktoré vykonáva." Podľa neho je predčasné hovoriť, ktorý súd by sa mal stať Špeciálnemu súdu odvolacím. Vníma to ako "čisto technickú otázku." O konkrétnej predstave nehovorí ani generálny prokurátor Dobroslav Trnka, podľa ktorého však súčasné postavenie súdu nie je najideálnejšie. Rozhodnutie koalície nezrušiť súd prijal pozitívne.