BRATISLAVA - Ku kandidatúre historika z Matice slovenskej Petra Mulíka za šéfa ÚPN, o ktorom uvažuje koalícia, sa politici nechcú vyjadrovať. Nechávajú si čas do pondelka, dokedy sa musia kandidáti prihlásiť. Pre židovskú obec je však Mulík neprijateľný a spochybňujú ho aj renomovaní historici. Je podľa nich otázne, či spĺňa kritériá, o ktorých v pondelok hovoril premiér Robert Fico. Ten chce vidieť na čele ÚPN objektívneho historika, nestranného a nenaviazaného na žiadnu politickú stranu.
Podľa hovorcu Židovskej náboženskej obce Jaroslava Franeka je Mulíkova kandidatúra škandalózna. Pripomenul, že Mulík je presvedčeným obhajcom slovenského vojnového štátu. Okrem toho sa angažoval aj v Slovenskej ľudovej strane, za ktorú kandidoval v parlamentných voľbách aj šéf zakázanej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba. "Opäť je to výsmech celej myšlienke odhaľovania slovenskej histórie a nezávislého popisu dejín," povedal o Mulíkovej kandidatúre Franek.
Podľa politológa Miroslava Kusého však vhodný kandidát z SNS ani vyjsť nemôže. Mulíka síce koalícia presadiť môže, ale "keď sa tak rozhodne, tak ÚPN je pochovaný alebo prinajmenšom sú podstatne limitované jeho možnosti". Jedinou nádejou ostáva podľa Kusého Smer. V ňom sa môžu
nájsť rozumní ľudia, ako je podpredseda Dušan Čaplovič, a postaviť sa proti Mulíkovej kandidatúru. Čaplovič sa zatiaľ k Mulíkovi vyjadrovať nechce.
Mulíka spochybňujú aj niektorí historici. Dušan Kováč má pochybnosti, či sa môže objektívne pozrieť aj na totalitu slovenského štátu v rokoch 1939 - 1945. "A to je podmienka, aby mohol v tejto funkcii úspešne pôsobiť," povedal. Mulík podľa neho pracuje v inštitúcii, ktorá otvorene obhajuje vojnový štát a jeho vodcu Jozefa Tisa.
Mulík sa nechce k svojej kandidatúre vyjadrovať. Nemá pocit, že by nespĺňal podmienky, o ktorých hovoril premiér. Názor na vojnový štát sa podľa neho nedá globálne zhrnúť. Pozitívne vníma, že Slováci prežili kritické obdobie druhej svetovej vojny ako národ a mali svoj štát. Ani na vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa nemá "čiernobiele" videnie. Vyvíjal sa celé obdobie. "Isté je, že v každom období ten, kto vstupuje do politiky, nesie aj zodpovednosť," povedal Mulík.
Neúspešní kandidáti SNS
* Prvým kandidátom bol Peter Bielik zo Zväzu protikomunistického odboja. Pre svoje sympatie so slovenským štátom, za ktoré bol kritizovaný, napokon kandidatúru stiahol. Zväz sa zúčastňoval na oslavách výročia vzniku slovenského štátu spolu so Slovenskou pospolitosťou.
* Adriánovi Kucekovi chýbali na zvolenie tri hlasy. Mladý právnik kandidoval za SNS v týchto voľbách na nezvoliteľnom mieste. Pracuje v kancelárii advokáta Juraja Kolesára.
* Naposledy SNS uprednostňovala Arpáda Tarnóczyho, takisto zo Zväzu protikomunistického odboja. Okrem rovnakého problému so zväzom, aký mal Bielik, proti Tarnóczymu protestovala aj židovská náboženská obec. Nepáčili sa jej hlavne výroky Tarnóczycho o židovskej menšine, ako aj to, že časopis zväzu Svedectvo velebil funkcionára Tisovho režimu. Tarnóczyho bola istý čas ochotná podporiť aj opozícia. Tarnóczy kandidatúru v poslednej chvíli stiahol. (r)