eplárenská, Zvolenská teplárenská, Žilinská teplárenská, Martinská teplárenská a Tepláreň Košice. Vyplýva to z návrhu rezortu hospodárstva o prevode výkonu práv a povinností akcionára v teplárenských akciových spoločnostiach z fondu na ministerstvo.
„Teplárenstvo vždy patrilo a naďalej patrí do pôsobnosti ministerstva. Považujeme preto za potrebné opätovne získať kontrolu nad teplárenskými spoločnosťami a zabezpečovať záujmy štátu v súlade s programovým vyhlásením vlády,“ uvádza rezort hospodárstva vo svojom návrhu. Mnisterstvo tvrdí, že zodpovednosť za teplárenstvo na Slovensku mu vyplýva zo zákona o organizácii činnosti vlády. „V predchádzajúcom období už ministerstvo vykonávalo akcionárske práva v teplárenských spoločnostiach, tento výkon mu však bol z neznámych dôvodov odňatý,“ tvrdí rezort. Zatiaľ nie je jasné, či tieto teplárne plánuje ministerstvo hospodárstva privatizovať, alebo ich zaradí do zoznamu strategických spoločností. Podľa hovorcu ministerstva Branislava Zvaru sa novým vymedzením strategických podnikov nezaoberali.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek však koncom novembra pripustil, že teplárenské spoločnosti by sa mohli buď previesť na dotknuté mestá a obce, alebo by sa časť akcií predala. „Nemám ešte presnú líniu, čo s teplárňami, o tom totiž musí rozhodnúť vláda. Ale môj osobný názor je, že teplárne by sa možno dali uvoľniť,“ povedal vtedy Jahnátek. „Nikdy by som však nepustil majoritu z rúk,“ povedal koncom novembra minulého roku Jahnátek.
Predaj 51 percent akcií teplárenských spoločností pripravila ešte minulá vláda. Pre predčasné voľby však na jar minulého roku bola privatizácia pozastavená. Fond národného majetku po nástupe novej vlády začiatkom októbra 2006 definitívne zrušil privatizáciu šiestich teplární.