vymoženosti telegrafu. To, čo po ňom zostalo dodnes, je jedna z najprestížnejších amerických vysokých škôl Cornell University. Pred dvesto rokmi sa narodil Ezra Cornell.
Jeho rodinné zázemie i história ho predurčovali, aby robil veľké veci - medzi jeho predkov patrí aj známy vynálezca, signatár americkej Deklarácie nezávislosti a prezident Benjamin Franklin.
Ako tesár najprv cestoval z jedného konca svojho domovského štátu New York do druhého. Zaľúbenie tam našiel v Ithace. Až na tomto mieste začal svoj skutočný americký sen, ktorý tiež tvoril dejiny mladého národa.
Bol technicky aj obchodne nadaný, v roku 1842 získal práva na patent nového druhu pluhu, ktorý predával v štátoch Maine a Georgia. Skutočný zlom nastal o rok neskôr, keď sa stretol s F. O. J. Smithom a pripojil sa k zakladateľom vznikajúcej telegrafnej spoločnosti. Cornell vytvoril nový stroj, ktorý kládol telegrafné káble do zeme. Zaujal aj vynálezcu Samuela Morsa, a tak sa začala Cornellova cesta v telegrafnom biznise.
Stál pri zrode prvej telegrafnej linky medzi Washingtonom a Baltimorom, ktorú spustili v júni 1844. Postupne boli Cornellovým telegrafom prepojené severské a západné štáty únie. Pre rozvoj Ameriky to boli kľúčové udalosti. Bol jedným z pôvodných zakladateľov telegrafnej spoločnosti Western Union, ktorá existuje dodnes. Šéfoval jej 20 rokov. Neskôr chcel podnikať v doprave, na železnici sa mu však už tak nedarilo.
Zaujímal sa aj o veci verejné, v roku 1856 sa ako delegát zúčastnil na zjazde republikánov v pensylvánskom Pittsburghu. Rok bol členom newyorskej snemovne a štátnym senátorom v rokoch 1864 -1868. O ďalšie funkčné obdobie sa neuchádzal. Cornellovu záľubu v politike zdedil jeho najstarší syn Alonzo, ktorý sa stal newyorským guvernérom.
Jeho najväčšou zásluhou však asi zostane založenie Cornellovej univerzity v newyorskej Ithace, ktorá je najmladším členom klubu najprestížnejších amerických univerzít Ivy League. Ezra Cornell bol vždy veľkým prívržencom vedy a jej praktického využitia.
Príležitosť pomôcť vede a postaviť si zároveň vlastný pomník zavetril v roku 1862 po prijatí nového zákona o vysokých školách. Štátny senátor Andrew Dickson White o tri roky neskôr navrhol zákon o založení Cornellovej univerzity. Dickson White, spoluzakladateľ, sa stal prvým rektorom.
Novú univerzitu začali stavať na 210 akroch Cornellových pozemkov, čo boli viac než dve tretiny všetkej jeho pôdy. K tomu pridal 500-tisíc dolárov na financovanie. Celkovo sa tak jeho investície rovnali štyrom miliónom dolárov, vtedy obrovskej sume. „Chcel by som založiť univerzitu, kde sa ktorýkoľvek človek môže vzdelávať v každom z odborov,“ vyhlásil Cornell. Krátko po americkej občianskej vojne tak vznikla škola, ktorá sa orientovala nielen na teoretické poznatky, ale aj na ich praktické využitie.
V 20. storočí škola rástla, z pôvodných 412 na súčasných 20-tisíc študentov a stala sa jednou z najvyhľadávanejších inštitúcií vyššieho vzdelávania nielen v Spojených štátoch, ale aj vo svete. Študenti na zakladateľa nezabúdajú. Astronaut David Lowe, ktorý je absolventom univerzity, napríklad v roku 1990 vyniesol do vesmíru pár svetlohnedých hodvábnych Cornellových ponožiek.
Popri všetkých aktivitách stíhal písať aj množstvo listov svojim priateľom, obchodným partnerom či akademikom. Jeho grafomanstvo dokazuje zachovanie desiatok tisíc jeho listov. Až tridsaťtisíc z nich univerzita zverejnila na webstránke. Ezra Cornell zomrel v roku 1874.