Rusko už ráno prestalo púšťať svoju ropu cez bieloruskú vetvu ropovodu, lebo Minsk časť ropy pre Nemecko a Poľsko nelegálne bral. Večer ropovod vyschol aj na slovenskom území, informovala spoločnosť Transpetrol, ktorá ho u nás spravuje.
Slovensko má zásoby ropy na 70 dní. K tomu treba pripočítať vlastné zásoby Slovnaftu. Rafinéria tak surovinu naďalej spracováva. Ak by problémy s ropou trvali dlhšie, Slovnaft by ju dovážal cez alternatívny ropovod Adria, ktorý ústi na slovenskom území a má terminál pri Jadranskom mori. Slovensku tak podľa Slovnaftu zatiaľ nehrozí, že bude bez pohonných látok.
Spor sa začal, keď Rusi zaviedli vývozné clo na ropu pre Bielorusov, ktorí na oplátku zaviedli tranzitné clo. Rusi ho neplatili a Minsk začal odčerpávať z ropovodu aj ruskú ropu.
Ropa na Slovensko prichádza cez Družbu z Ukrajiny, tam sa však dostáva z bieloruského územia. Preto je odstavená aj južná, ukrajinská vetva ropovodu.
Napriek rusko-bieloruskému sporu by dnes mali klesnúť tak ceny benzínu, ako aj nafty.
"Diverzifikácia nie je len slovo, ale nevyhnutnosť. Vďaka nej by stratili na váhe práve takéto problémy s dodávkami surovín," hovorí člen dozornej rady Transpetrolu Mikuláš Rakovský.
Aj v Európskej únii prevláda názor, že je príliš závislá od dodávok ropy a zemného plynu z Ruska. Európska komisia včera vyzvala Rusko i Bielorusko, aby okamžite vysvetlili dôvody, ktoré viedli k zastaveniu dodávok ropy.
"Dodávky ropy sú plynulé a v dostatočnom objeme. Nemáme avizované žiadne problémy," ešte popoludní povedala Kristína Félová zo Slovnaftu. Večer potom oznámila, že ropa nejde už ani k nám.
Premiér Robert Fico vyhlásil, že slovenskí občania sa nemajú čoho báť. "Spor Bieloruska a Ruska sa nás určite nedotkne," tvrdil.
Autor: ik, čtk