Psychológ Jindřich Cupák je presvedčený, že na anomálie počasia môže psychika zareagovať rôznymi problémami. "Striedanie ročných období je pre náš organizmus prirodzené. Ak je tento cyklus narušený, u psychicky labilných jedincov to môže vyvolať depresie, zvýšenú únavu či nerozhodnosť." Ľudom, ktorí nemajú zimu radi, môže takéto počasie naopak prospieť.
Zima najviac chýba tým, ktorí pestujú zimné športy a boli zvyknutí udržať si psychickú pohodu aj fyzickou aktivitou. Výhodou je, ak majú jedinci celoročný rytmus nastavený tak, aby ich výkyvy počasia nedokázali pomýliť. Depresívne stavy sú príznačné skôr pre jarné a jesenné obdobie, tohtoročná zima sa im však veľmi podobá.
Pomýlená je aj príroda. Budia sa nielen medvede a jazvece, začali už vyliezať aj obojživelníky. "Z ôsmich medvedích brlohov, ktoré sledujem, sú už teraz opustené štyri," povedal nám Miroslav Saniga z ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. Ak sa neochladí, môže to mať podľa neho ešte horší dopad. Medvede, ktoré zvyčajne prespia viac ako tri mesiace, môžu cítiť deficit spánku celý nasledujúci rok. Saniga už v horách narazil aj na salamandru škvrnitú či skokana zeleného, čo je úplne neobvyklé. "Ak ešte nejaký čas tento ráz počasia potrvá, môžu vychádzať húfne. Po náhlom ochladení by väčšina z nich uhynula."
Teplá zima môže podľa neho celkovo oslabiť ekosystémy. Les v týchto dňoch prekvapuje aj odborníkov. V čase, keď v ňom býva úplné ticho, sa všade ozýva spev vtákov. "Je to v podstate popretie toho, čo o vtáctve vieme. Vtáky začínajú spievať vtedy, keď sa im do krvi vylúčia hormóny. Preto potrebujú dostatok svetlej farby, noci sú však stále dlhé."
Hrozí, že niektoré rastliny a stromy začnú pučať, či dokonca rozkvitnú. (eta)