oli zmeny vo vlastníckych vzťahoch zapísané šiesteho decembra.
Pirník sa stal majiteľom Vihorlatu vlani v apríli. Krátko na to sa v závode zastavila výroba a o prácu prišlo takmer štyristo posledných zamestnancov. Pirník sa nikdy netajil tým, že vo Vihorlate nezamýšľa vyrábať. Tvrdil, že musí vyplatiť veriteľov, a preto chce závod výhodne predať.
Aj Takara Computing je nevýrobnou firmou. Podľa obchodného registra sa zaoberá prenájmom nehnuteľností a nebytových priestorov. Jej jediným akcionárom je firma SOL Brno, ktorú kontroluje firma Valerie Investments S. A. z Britských Panenských ostrovov. Tie sa nachádzajú v Karibskom mori, ich územie je jedným z takzvaných daňových rajov.
Podľa niektorých zmlúv, ktoré súviseli s projektom priemyselného parku v areáli Vihorlatu, spoločnosť Valerie Investments stojí za firmami, ktoré skúpili pohľadávky najväčších veriteľov sninského Vihorlatu - Slovenerga a Slovenskej sporiteľne.
Nastala patová situácia
Získať ďalšie informácie o novom vlastníkovi Vihorlatu je ťažké. Ani Takara Computing ani Sol Brno nemajú oficiálne telefónne číslo. Takmer žiadne údaje nie sú o nich na internete.
Nič bližšie o plzenskej firme nevie ani sninská samospráva. Mesto pritom potrebuje s vlastníkom Vihorlatu rokovať pre problémy s prenájmom štyroch výrobných hál v areáli závodu. Snina ich ešte v lete zrekonštruovala za eurofondy, investori tam však stále nevyrábajú.
„Nie je tam voda, lebo ju vodárne pre dlhy Vihorlatu odpojili. Na strane druhej bez súhlasu Vihorlatu, ktorý je majiteľom prípojok aj potrubia, nemôžu vodárne vodu dodávať iným firmám,“ povedala Mária Kramolišová z oddelenia správy majetku mesta.
Mesto sa musí s Vihorlatom dohodnúť aj na odkúpení pozemkov pod výrobnými halami. S konateľom firmy Radekom Multušom sa samospráve nepodarilo skontaktovať. Zatiaľ úrad len poslal list na adresu, aká je v obchodnom registri.
Exekúcia nebola úspešná
S Takara Computing podľa všetkého nekomunikovala ani česká strojárska firma Unex. Tá si od predchádzajúceho majiteľa Vihorlatu prenajala dve hlavné výrobné prevádzky lisov a žeriavov. Na jar v nich chce rozbehnúť výrobu. „Predpokladám, že nájomné vzťahy zostanú zachované, zmení sa len jedna zo zmluvných strán. Zámery Unexu sa nemenia. S touto firmou som ešte nebol v kontakte,“ povedal hovorca Unexu Boris Keka.
Zmena vlastníka zrejme neovplyvnila postoj veriteľov Vihorlatu. Dva dni pred Vianocami rožňavský exekútor Róbert Tutko usporiadal ďalšiu dražbu nehnuteľnosti závodu. Nič sa však nepredalo. Vihorlat má cez 200 miliónov dlhov.
Strojársky závod fungoval v Snine od roku 1952. Vihorlat bol svetoznámou strojárskou značkou. Podnik vyrábal tlakové lisy, mostové žeriavy a oceľové konštrukcie. Jeho problémy sa začali po privatizácii VSŽ Košice v roku 1992. V roku 2001 ho v konkurze kúpila v Holandsku registrovaná spoločnosť Cebuwa a firma košického podnikateľa a bývalého šéfa VSŽ Zoltána Berghauera. Po piatich rokoch prebral obchodný podiel vo Vihorlate Pirník a jeho spoločnosť Siberia Prešov.
Autor: rok