Výsledky hokejových juniorov Slovenska na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov i do 18 rokov, ktorí v posledných sezónach klesli do pásma záchrany o zotrvanie medzi elitou, prezrádzajú, že ani posledné 8. miesto dvadsiatky na šampionáte v Leksande a More nie je náhodné.
Vyhlásenia trénera Jána Jaška o medaile pred cestou do Švédska boli skôr zbožným želaním než reálnou možnosťou. Slovenský juniorský hokej stále prežíva krízové obdobie, keď sa bývalý systém rozpadol a nový ešte nefunguje.
Filc žiada väčšiu pomoc štátu
"Kvalitatívny rozvoj našej hokejovej základne súvisí s kvantitou - zužuje sa," potvrdil vývoj posledných rokov viceprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Ján Filc. Ako tréner sa v sezóne 1998/1999 zaslúžil o historické bronzové medaily na MS hráčov do 20 rokov vo Winnipegu, odvtedy sa juniori k stupňu víťazov ani nepriblížili. Ôsme miesto zo Švédska, keď po piatich prehrách za sebou bolo mužstvo už jednou nohou v nižšej kategórii, pôsobí ako posledné varovanie.
"Pripravili sme viac opatrení - dlhodobých aj krátkodobých - a prichádza čas, aby sme ich spustili," povedal Ján Filc. Po zvolení do funkcie viceprezidenta na vlaňajšom kongrese SZĽH si prácu s mládežou dal ako prioritu.
"Donedávna bol pomer finančného podielu na mladého hráča od štátu či klubu, respektíve od rodičov 20:80. Takto to ďalej nemôže ísť. Podiel štátu by sa mal zvýšiť. Prvé kroky k sprístupneniu ľadovej plochy zadarmo už mestá robia," uviedol Filc.
Slovenský hokej málo vyťažil z eufórie po zisku titulu majstra sveta v Göteborgu 2002. V Košiciach po desiatich rokoch konečne dokončili Steel arénu, v Žiline pribudla tréningová hala, v Trenčíne sa Marián Gáborík zaslúžil o novú ľadovú plochu. V okolitých krajinách však za ten čas pribudlo niekoľkonásobne viac zimných štadiónov.
V extralige je pre talenty málo miesta
Z krátkodobých cieľov sa hokejové vedenie snaží o centrálny model prípravy juniorskej reprezentácie, chce dosiahnuť, aby sa znížili odchody mladých hokejistov do zahraničia.
"Žiada si to konsenzus s extraligovými a prvoligovými klubmi, aby talentovaní hráči dostávali priestor. Doterajšie pravidlá o jednom mieste pre juniora v zápase platia na papieri, ale v praxi sa nedodržiavajú. Kluby chcú okamžitý úspech, víťazstvo a radšej dajú prednosť druhej garnitúre skúsených českých legionárov," uviedol viceprezident SZĽH.
V dôležitej fáze svojej kariéry tak mnohí špičkoví juniori volia odchod do zahraničných klubov a hľadajú si svoju cestu. Aj nedávne štatistické ukazovatele z Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) potvrdzujú, že väčšiu úspešnosť na dráhe do NHL majú hráči, ktorí dozrievajú doma.
Stolička pod trénerom Jaškom sa trasie
Hokejová reprezentácia Slovenska 20 hrá v A-kategórii majstrovstiev sveta od roku 1996 a ešte nikdy nebola tak blízko k vypadnutiu, ako práve teraz. Dokonca po prehre so Švajčiarskom 1:2 v skupine o záchranu si hráči mysleli, že sú už "dole". A zrazu sa ešte našla slamka nádeje, ktorej sa chytili a s pomocou Švajčiarov sa zachránili.
Vypadnutie by narobilo dvadsiatke väčšie problémy, ako sa na prvý pohľad zdá. MS 20 nižšej kategórie sa hrajú v inom termíne než na prelome rokov a reprezentácia by tak nemohla rátať s hráčmi zo zahraničných klubov. Musela by si pomôcť s hokejistami z domácej extraligy či z juniorských tímov.
"Pri troche šťastia mohlo toto mužstvo skončiť do 6. miesta. Medaila visela pre nás privysoko. V budúcnosti netreba mať pred turnajom veľké reči, nesvedčí to našej náture," skonštatoval po návrate najproduktívnejší z tímu Slovenska - šesťbodový Juraj Mikúš.
Vystúpenie dvadsiatky bude v stredu hodnotiť výkonný výbor SZĽH. "Netrúfam si dopredu povedať, či sa zmenia tréneri. Všetko treba objektívne posúdiť. Pravdou však je, že nášmu tímu podľa výsledkov šampionát nevyšiel," povedal Ján Filc.