Už po siedmykrát od roku 2002 bude v službách jedného z najlepších profesionálnych cyklistických tímov, amerického Discovery Channel (predtým US Postal-Barry Flour), pôsobiť jeden z najlepších svetových domestikov (domestico - "nosič vody" pre lídra tímu, pozn. red.) Čech PAVEL PADRNOS. Zmluvu s ním Discovery Channel predĺžil o ďalší rok. Pripravuje sa na dvanástu sezónu v elitných tímoch Pro Tour. Od roku 1995 jazdil aj za tímy Roslotto, Saeco a Lampre.
Vzhľadom na vaše stabilné celoročné výkony bolo predĺženie zmluvy už iba formalitou? Ako také rokovania prebiehajú?
"V decembri budem mať 37 rokov, viacerí rovesníci s kariérou už skončili. Preto ma na vlaňajšej Tour de France potešilo, keď za mnou prišiel športový riaditeľ tímu Johan Bruyneel s ponukou na predĺženie zmluvy. Nechal mi mesiac na rozmyslenie a v septembri, pomerne predčasne, sme zmluvu podpísali. Predtým som vedel, že ešte s kariérou nekončím, ale nevedel som, kde a v akom inom tíme by som prípadne ešte rok - dva pretekal."
V nohách máte za vlaňajšok viac ako tridsaťtisíc kilometrov. Stihli ste si obnoviť sily?
"Mám za sebou nezvyčajne ťažké Giro d'Italia a tradične ťažkú Tour de France. V klube mi umožnili, aby som už po Tour skončil sezónu, a to mi v príprave na tohtoročnú veľmi dobre padlo. Súčasná zima je nielen u nás v Česku akási čudná, ale mne to vyhovuje. Sú aj teploty okolo šesť - sedem stupňov, nie je problém každý deň zatrénovať si na bicykli aj tri - štyri hodiny a absolvovať pritom do 140 km. Pridám k tomu ešte posilňovňu a podľa mojich skúseností je to na toto obdobie vyhovujúce."
Vlaňajšok bol pre váš tím špecifický. Neboli ste už pod tlakom vyhrať Tour ako za čias Lancea Armstronga. Dokázal vyhrať úžasných sedemkrát v rade, pričom ste štyrikrát boli pritom. Jazdilo sa vám voľnejšie?
"Nepopieram, že aspoň trocha tej voľnosti bola pre mňa príjemná. Mal som možnosť sa trochu ukázať, dostať sa do únikov, aj keď sa mi nepodarilo dotiahnuť ich do zaujímavého výsledku. Tím si začať hľadať nové miesto v profipelotóne. Médiá označili vystúpenie na Tour za sklamanie. No koľko z tímov na Tour malo aspoň na jeden deň žltý dres ako my, keď si ho po 1. etape obliekol Hincapie? Sklamanie, že sme nemali nikoho v celkovej prvej pätnástke, bolo oprávnené. Nahradiť Armstronga však nie je možné v priebehu roka či dvoch."
Kedy a kde máte prvú spoločnú tímovú akciu?
"Na prípravný kemp do Kalifornie v dedinke medzi vinicami Solvang letím 23. januára. Pobudnem tam štrnásť dní. Jedna skupina bude trénovať naplno, špeciálne intervaly, aj do kopcov, druhá bude jazdiť pomalšie. A 7. februára sa presuniem na Malorku. V Španielsku absolvujeme sériu jednorazových a kratších etapových pretekov. Prvé vážne preteky sezóny sú februárové Okolo Kalifornie."
Máte 36 rokov, ste najstarší v tíme Discovery, trúfate si opäť zvládnuť náročnú sezónu?
(Smiech). "Keď prebiehali rokovania o novej zmluve, zaujímalo ma, na akých pretekoch by som mal štartovať. Do akej skupiny pretekárov ma zaradia. (Discovery Channel má 24 pretekárov - pozn. red.). V čase podpisu som bol v skupine, ktorá by mala štartovať na Gire. No s príchodom Taliana Ivana Bassa asi nastanú zmeny. Predpokladám, že Hincapie bude lídrom na jarnú klasiku, lídrom na Giro by mal byť Popovič a na Tour Basso. Mňa aspoň jedny z tých pretekov neminú. Ak by som si mal vybrať, bolo by to Giro. Je mi najbližšie z čias, keď som v Taliansku pôsobil. Z pohľadu tlaku na tím je tam pokojnejšia atmosféra. Nepopieram, že pre ctižiadosť je jednotkou Tour. Ide o mediálne aj divácky najsledovanejšie preteky na svete. Ak ma nominujú, bude to môj ôsmy štart."
S Bassom sa poznáte aj osobne?
"Nejaký ten čas sa už v profipelotóne pohybujem, tak áno. Okrem pretekov sme sa viackrát stretli v hoteloch. Taliančina mi nerobí problémy, tak som s ním prehodil aj niekoľko viet. Príjemný chlapík."
Poznáte aj Mateja Jurča, jediného Slováka v tímoch Pro Tour, ktorý bude tretí rok jazdiť za taliansky Team Milram?
"Viem, o koho ide. Veľmi sme sa síce na pretekoch nestretávali, ale keď sa tak stalo, hovorili sme spolu. Je ešte mladý, kariéru má pred sebou."
Koľko bicyklov vám stačí na jednu sezónu?
"Mám bicykel, na ktorom trénujem, ale ten zostáva doma. Druhý dostanem na začiatku sezóny. A neskôr, vlani pred Tour, som dostal tretí. Nehovorím pritom o špeciáloch na časovky alebo rezervných bicykloch, ktoré dostávame v prípade mechanickej poruchy či pádu."
S kým zvyknete bývať?
"To my neriešime, vybavuje to vedenie. Dorazíme na hotel a na výveske zistíme, kto s kým býva. Pri veľkých pretekoch je to iné. Musíme vydržať aj tri týždne, správať sa tak, aby sme sa, obrazne povedané, nezožrali. Preto vedenie dáva spolu nekonfliktné typy. Na sústredeniach zvyčajne bývam s Američanom Hincapiem, na veľkých pretekoch to bolo s Talianom Savoldellim, to aj v časoch, keď sme jazdili za Saeco. Tento rok však už bude Paolo štartovať za švajčiarsku Astanu."
Doma v Ostopoviciach sme vás zastihli po návrate z tréningu.
"Presnejšie povedané, po tom, ako som sa osprchoval a prezliekol z môjho tréningu, išiel som na tréning so synom Martinom. Skúša to s hokejom. Do cyklistiky ho vôbec netlačím."