a ho tlmili. Pred schôdzkou upozorňovali, že na summite neoznámia dohodu o výmene izraelského vojaka Gilada Šalita uneseného v lete v Gaze za Palestínčanov väznených v Izraeli, hoci štátnici sa o nej rozprávali. V posledných dňoch sa vyjednávania pohli, dohoda však nie je definitívna. Podľa Egypťanov ju brdzia Palestínčania.
Podľa izraelských médií sa stále pracuje na zozname väzňov, ktorí by mali byť prepustení, aj na mechanizme výmeny. Včera hnutie Hamas, ktoré Šalita zadržiava, ponúklo jeho videonahrávku ako výmenu za prepustenie 450 väzňov, hlavne žien a maloletých. Išlo by o prvý dôkaz, že Šalit žije. Izrael však tvrdí, že o nahrávke nič nevie.
Na úvod stretnutia Mubarak protestoval proti izraelskej vojenskej operácii v Ramalláhu na západnom brehu Jordánska. Olmert sa za civilné útoky ospravedlnil. Izraelskí vojaci včera zabili štyroch Palestínčanov a najmenej dve desiatky ďalších zranili. Cieľom najrozsiahlejšej akcie na palestínskych územiach od mája bolo chytenie palestínskeho radikála.
Mubarak s Olmertom včera hovorili aj o tom, ako posilniť pozície lídra palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása. Obe krajiny majú záujem na tom, aby sa udržal pri moci a svoju pomoc neoficiálne koordinujú. Egypt a Izrael tiež znepokojuje obnovenie prestreliek medzi Hamasom a Fatahom v pásme Gazy, s ktorým susedí.
Na summite mali Egypťania predstaviť návrh na zorganizovanie štvorstranného summitu za účasti ich krajiny, Jordánska, Izraela a palestínskej samosprávy. Izraelčania vyhlasovali, že s tým nemajú problém.
Egypt sa považuje za významného hráča pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu. Podieľal sa na dohode o prímerí medzi Hamasom a Izraelom, ktorá viac–menej funguje v pásme Gazy.
Autor: mik