Väčšina zmien v daniach má technický a legislatívny charakter. Robili by sa bez ohľadu na to, kto je pri moci. Napríklad preplatky z ročného zúčtovania zdravotných odvodov sú od januára bežným príjmom zo závislej činnosti. Znamená to, že zamestnanci, ak mali preplatky, nemusia podávať daňové priznania. Stačí, keď požiadajú zamestnávateľa, aby im urobil ročné zúčtovanie dane a doň zahrnul aj príjem z preplatku zo zdravotných odvodov.
Podnikatelia si od nového roka môžu dávať do nákladov denné stravné až do 89 korún. Vlani to bolo iba 49 korún. Zjednodušili sa niektoré tlačivá. Podnikatelia musia platiť preddavky na daň z príjmov, ak ich ročná daň bola nad 50-tisíc korún. Minulý rok to bolo 20-tisíc korún. Od januára podlieha dani celý výnos z podielových fondov.
Na zmeny doplatili neziskové organizácie. Tie si mohli doteraz ročne zarobiť 300-tisíc korún bez toho, aby z tejto sumy platili daň. Od januára to neplatí. Nie je to novinka tejto vlády. Nad touto zmenou dlho rozmýšľalo už aj predchádzajúce vedenie ministerstva financií. Všetky tieto zmeny budú mať praktický dosah už v tomto roku.
Marketingovou zmenou je takzvaná milionárska daň. Postihuje zhruba tri percentá zamestnancov a živnostníkov s najvyššími zárobkami. Marketingový je názov aj jej obsah. Napriek tomu, že sa volá milionárska, budú ju platiť aj ľudia, ktorí mesačne v hrubom zarobia viac ako 47,6-tisíca korún. Naplno postihne tých, ktorí zarobia viac ako 80-tisíc mesačne.
Je iba odleskom progresívneho zdaňovania, ktoré sľuboval pred voľbami Smer. Je to zmena, o ktorej sa síce v médiách najviac hovorilo, jej dosah na ľudí aj štátny rozpočet je však prakticky zanedbateľný.
Do verejných rozpočtov prinesie vyše pol miliardy korún, ale až v roku 2008. Z toho iba niekoľko desiatok miliónov pôjde priamo do štátneho rozpočtu. Väčšinu získajú mestá, obce a samosprávne kraje. Aj po zavedení takzvanej milionárskej dane, ktorú ľudia pocítia až v roku 2008 v ročných zúčtovaniach dane a daňových priznaniach, zostáva v platnosti rovná sadzba dane z príjmov 19 percent.
Najproblematickejšou zmenou v daniach je zavedenie nižšej 10-percentnej sadzby DPH na lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky. Platí od januára. Pôvodný zámer finančne odľahčiť starším a chudobnejším ľuďom pri nákupe liekov sa minie účinku. Ušetria v priemere ani nie 50 korún ročne. A to nielen chudobní, ale aj bohatí. Znížením sadzby štát príde o vyše dve a pol miliardy korún. Po prvom zásahu do DPH hrozí, že prídu na rad ďalšie.
V odvodoch nie sú prakticky žiadne zmeny. Za spomenutie stojí iba, že minimálny vymeriavací základ na zdravotné poistenie stúpol od januára pre rast minimálnej mzdy na 7600 korún.