JUDr. Hana Petránová
Advokátska kancelária JUDr. Peter Petrán,
Pri mojom pozemku v okrajovej časti dediny je starý sad, o ktorý nikto nemá záujem a nám špatí pozemok. Chceli sme ho kúpiť, ale v realitnej kancelárii nám povedali, že ho vlastní viac ako päť vlastníkov z rôznych častí Slovenska. Ich vyhľadanie by vraj bolo problematické. Dá sa pozemok vydržať?
Režim vydržania je ako osobitný spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva upravený v § 134 - 135c Občianskeho zákonníka. Ide o zákonom predvídanú možnosť premeny dlhotrvajúcich vzťahov oprávnenej držby na vlastnícke právo. Oprávneným držiteľom je každý, kto s vecou nakladá ako so svojou a vzhľadom na všetky okolnosti je dobromyseľný v tom, že mu vec patrí. Tu je namieste položiť si otázku: čo možno vydržať? Predmetom vydržania môže byť v zásade akákoľvek vec (t. j. hnuteľná alebo nehnuteľná) alebo právo, ak len nejde o veci, u ktorých nadobudnutie vlastníctva zákon priamo vylučuje (napr. nerastné bohatstvo, jaskyne, prírodné liečivé zdroje, atď.). Ako ustanovuje zákon, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom hnuteľnej veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 3 rokov a po dobu 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Vo vašom prípade však režim vydržania nemožno uplatniť, keďže viete, že k predmetnému pozemku existujú reálni vlastníci. Táto skutočnosť vylučuje vašu dobromyseľnosť. Predpokladám, že spomínaná realitná kancelária údaje o vlastníkoch získala z príslušného výpisu z katastra nehnuteľností. Ustanovenie § 70 katastrálneho zákona (zákon č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnu- teľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam) definuje zásadu, podľa ktorej údaje katastra, medzi ktoré o. i. patria aj údaje o právach k nehnuteľnostiam, údaje o vlastníkoch nehnuteľností a o iných oprávnených z práv k nehnuteľnostiam, ako aj údaje o skutočnostiach súvisiacich s právami k nehnuteľnostiam, sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak.
To znamená, že osoby zapísané v časti "B" príslušného listu vlastníctva sú riadnymi vlastníkmi predmetného pozemku, ktorých nemôžete pozbaviť svojich práv prostredníctvom inštitútu vydržania.
Odporúčam preto, aby ste osoby uvedené ako vlastníkov pozemku písomne kontaktovali na adresy zapísané na liste vlastníctva s ponukou na odkúpenie predmetného sadu. Upozorňujem však, že podieloví spoluvlastníci zo zákona disponujú predkupným právom, čo znamená, že ak chce jeden zo spoluvlastníkov svoj podiel predať, je povinný ho najprv ponúknuť na odkúpenie ostatným spoluvlastníkom. Iba ak títo v primeranej lehote o kúpu podielu neprejavia záujem, môže byť príslušný spoluvlastnícky podiel ponúknutý na kúpu vám. Vlastnícke právo v celosti k sadu nadobudnete iba ak každý spoluvlastník prevedie na vás svoj podiel, inak by ste vo vzťahu k osobám, ktoré s vami neuzatvorili kúpnu zmluvu, vstúpili do podielového spoluvlastníctva.