Podľa neho opozícia by bola silnejšia, ak by všetky tri strany boli kompaktné. Podľa Dzurindu musí opozícia pôsobiť "dostredivo". "Ale nikto nemôže urobiť za KDH to, čo musí urobiť samo. Rád urobím, čo budem vedieť, aby sa KDH konsolidovalo, spevnelo a zjednotilo," povedal pre agentúru SITA Dzurinda.
Dzurinda opäť nepriamo obvinil kresťanských demokratov z toho, že sa po voľbách nepodarilo dosiahnuť spoluprácu SDKÚ, KDH a SMK. Takáto spolupráca by bola podľa neho najlepšou alternatívou. "Dnes viac ako vtedy rozumieme, prečo sa nemohla realizovať. Bránili jej vnútorné pomery v KDH," povedal Dzurinda.
Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová predsedovi SDKÚ odkázala, že sa pre situáciu v hnutí nemusí trápiť. Kresťanskí demokrati sú podľa nej sklamaní z jeho vyjadrení k spolupráci opozičných strán. Sabolová tvrdí, že to bol práve Dzurinda, ktorý odmietol spoločný postup opozície pri odvolávaní ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka za politické nominácie do podnikov s majetkovou účasťou štátu. "Takéto vyjadrenia predsedu SDKÚ nezlepšujú kompaktnosť a spoluprácu parlamentných opozičných strán a nevedú k prehlbovaniu dôvery medzi najbližšími politickými partnermi."
Aj včerajšie mediálne odkazy sú dôkazom, že spory z minulosti medzi SDKÚ a KDH stále pretrvávajú, tvrdí politológ Miroslav Kusý. Podľa neho by sa mali opozičné strany viac sústrediť na hľadanie spoločného programu, ako sa "vŕtať vo veciach, ktoré ich rozdeľujú".
Kusý pripustil, že podmienky na rokovanie sťažuje situácia v hnutí. V KDH totiž prebieha najhlbšia kríza v rámci týchto strán.
Predseda SMK Béla Bugár verí, že opozícia bude nakoniec aj napriek týmto nezhodám spolupracovať. "Myslím si, že maximálna snaha tu je. Ale aby sa to, čo sa pokazilo pred voľbami, dalo dohromady, ešte potrvá," povedal Bugár.
(vev)