Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Európskemu futbalu dominuje FC Sevilla

SEVILLA - Rok 2006 bol rokom MS vo futbale a je pochopiteľné, že fanúšikom utkvela v pamäti najmä radosť svetových šampiónov Talianov a hlavičkový faul Zidana vo finále. Na klubovej úrovni však kraľovali Španieli. Vyhrali všetko, čo sa dalo, a hoci ...

Obranca FC Sevilla Daniel Alves (vľavo), najlepší hráč uplynulého ročníka Pohára UEFA, bojuje o loptu so slovenským reprezentantom v drese Slovana Liberec Ivanom Hodúrom.Obranca FC Sevilla Daniel Alves (vľavo), najlepší hráč uplynulého ročníka Pohára UEFA, bojuje o loptu so slovenským reprezentantom v drese Slovana Liberec Ivanom Hodúrom. (Zdroj: TASR/AFP)

SEVILLA - Rok 2006 bol rokom MS vo futbale a je pochopiteľné, že fanúšikom utkvela v pamäti najmä radosť svetových šampiónov Talianov a hlavičkový faul Zidana vo finále. Na klubovej úrovni však kraľovali Španieli. Vyhrali všetko, čo sa dalo, a hoci po úspechu v Lige majstrov i v lige korunovala väčšina odborníkov za klub roka FC Barcelonu, nikomu neunikla dominancia iného španielskeho tímu - FC Sevilla.

Nenápadný tím, ktorý hral pred šiestimi rokmi v II. lige, si rok stého výročia založenia klubu osladil. V lige síce skončil piaty a v pohári vypadol v osemfinále, no záver minulej a začiatok aktuálnej sezóny bol v jeho réžii. Andalúzania vyhrali Pohár UEFA, keď zdolali anglický Middlesbrough 4:0 a získali prvú veľkú trofej od víťazstva v španielskom pohári v roku 1948.

O týždeň sa po barcelonskom úspechu v LM síce stala hlavným mestom futbalu metropola Katalánska, ale na začiatku sezóny sa radovala Sevilla. V dueli o európsky Superpohár rozdrvila slávneho súpera 3:0 a tešila sa z druhej európskej trofeje v histórii. Na obe stačili len dva mesiace. Na víťaznej vlne sa zviezol i jeden z najlepších pravých obrancov sveta, 23-ročný Brazílčan Daniel Alves, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča Pohára UEFA. V decembri predĺžil zmluvu až do roku 2012. Ak by ho chcel niekto vykúpiť, musí zaplatiť minimálne 60 miliónov eur.

Do novej sezóny vstúpili s nálepkou najlepšieho tímu sveta od Medzinárodnej organizácie pre históriu a štatistiku (IFFHS). Ramosovi zverenci potvrdili kvality a v jeseni Primery Division stratili body len štyrikrát. Remizovali v Santanderi, prehrali v Madride s Atletikom a dva razy v Barcelone - s FC a Espanyolom. Dvanásťkrát vyhrali, na štadióne Sáncheza Pizjuána všetko. V polovici súťaže sú na čele. Pred Barcelonou majú troj-, pred Realom päťbodový náskok. "Nehovorím, že vyhráme ligu. Nehovorím však ani, že ju vyhrať nejdeme. Cieľom je pokračovať v jesenných výkonoch a nemyslieť na titul. Čo má prísť, príde," cituje denník Marca trénera Juande Ramosa.

Ten má výhodu, že aj napriek vidine historického úspechu nie je na neho vyvíjaný tlak. Prezidenta klubu José María del Nida v decembri do funkcie opätovne zvolili na päť rokov a šéf lavičky má jeho dôveru. "Ramos je najlepší tréner v Španielsku. Má za úlohu doviesť tím do Ligy majstrov a ak dosiahne viac, iba sa potešíme," povedal pre Marcu del Nido, ktorý zakončil rok štýlovo. Okrem prezidentského znovuzvolenia vyhral v národnej vianočnej lotérii 300-tisíc eur a priviedol posilu Alexandra Keržakova.

V tomto roku stojí pred Sevillou ťažká úloha. Okrem šance na úspech v lige musí bojovať aj v španielskom pohári i v Pohári UEFA. Práve v európskych súťažiach sa jej však výnimočne darí. V nich odohrala na vlastnom štadióne 27 zápasov a ani raz neprehrala.

V marci sa v šestnásťfinále stretne so Steauou Bukurešť a v prípade úspechu s lepším z dvojice Šachťor Doneck - AC Nancy. Štvrťfinále je reálne a nemusí byť konečnou zastávkou.