Termín, keď by mohli byť k dispozícii prvé závery vyšetrovania, zatiaľ nie je známy. Na vyšetrovaní tragédie spolupracujú aj odborníci z Čiech a Poľska.
Zatiaľ nie sú známe ani výsledky DNA ďalšej z obetí, ktorú našli záchranári pri čistení chodby koncom minulého roka. Potvrdil nám to riaditeľ Bane Nováky Stanislav Gurský.
Záchranári zatiaľ našli iba zvyšky tela Jozefa Nečeya, čo potvrdila analýza DNA. Kto je druhou obeťou, zatiaľ nie je známe. Po telách ďalších troch baníkov budú pátrať aj v nasledujúcich týždňoch. Odborníci predpokladajú, že nájdené telesné pozostatky patria jednému z nezvestných.
Koncom roka ukončili čistenie kratšej z chodieb, kde prišlo k závalu. Bola zaplavená bahnom, rozmoknutou horninou a zvyškami banských zariadení.
Na práce v druhej chodbe už pripravilo vedenie baní projekt, jeho postup musí schváliť obvodný banský úrad. „Musíme dodržať všetky bezpečnostné kritériá, aby boli práce na tomto úseku bezpečné,“ dodal Gurský. Do úvahy prichádza aj injektáž či betónová stena. V súčasnosti sa pracuje na prieskumnom vrte, systéme križovatiek a odvodnení. K zavaleným priestorom by mali vyraziť novú chodbu, dlhú asi sto metrov. Razenie chodby odhaduje riaditeľ približne na mesiac. Druhá zavalená chodba je podstatne dlhšia ako prvá. Meria okolo 360 metrov a jej problémom je aj výrazný sklon.
V rodinách troch baníkov, ktorých telá sa nenašli, stále vládne beznádej. Ako povedal syn jednej z obetí, najhoršia je práve neistota. „Keby sme mohli otca pochovať, bolo by to iné. Toto nás doslova zabíja,“ dodal.
Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu predĺžil do konca januára zbierku pre rodiny obetí. Koncom roka rozhodla o odškodnení rodín aj vláda sumou deväť miliónov, ďalšie prostriedky získajú rodiny od Sociálnej poisťovne a ministerstva práce.
K prievalu bahnitých hornín prišlo 16. novembra krátko po nastúpení rannej zmeny. Intenzívny zával obsahoval podľa odborníkov 2500 - 3000 kubíkov horniny a hoci k nemu prišlo 200 metrov pod zemou, bol viditeľný aj na povrchu. V poli blízko obce Koš sa utvoril kráter, široký jedenásť a hlboký tridsať metrov. Pre bezpečnosť ho krátko po tragédii zasypali.