príliš charizmatický István Hiller, minister školstva a kultúry. Jeho post by rád prevzal Gyurcsány, ktorý žiadnu nominálnu stranícku funkciu nemá.
Najvážnejším premiérovým protikandidátom je neformálny líder protigyurcsányovskej opozície, predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová. Jej vzťah s premiérom je napätý od roku 2005, keď Gyurcsány nepodporil Sziliovej ambície stať sa prezidentkou.
Na konci minulého roku Sziliová v rozhovore pre MTI naznačila, že by mohla kandidovať na čelo strany, ak ju o to požiadajú. Gyurcsánya nepriamo obvinila, že chce z MSZP urobiť jednofarebnú stranu a oklieštiť vnútrostranícku demokraciu.
Sziliovej kritiku včera odmietla predsedníčka parlamentného klubu socialistov Ildikó Lendvaiová. „V princípe môže mať premiér protikandidáta na post predsedu strany, reálnu šancu na to však nevidím.“ V MSZP dnes podľa ne • nie je iný politik, ktorý by mal na túto funkciu dostatok ambícií a podpory.
Gyurcsány tvrdí, že na čelo strany sa chce postaviť len preto, aby mohol postkomunistickú MSZP modernizovať. Po voľbách na jar minulý rok, ktoré socialisti pod jeho vedením vyhrali, sa zdalo, že v ceste mu nič nestojí. V strane síce zostalo veľa nespokojných politikov najmä staršej generácie, ktorí nového lídra nemali v láske. Výhrady si však v čase veľkej eufórie nechávali pre seba.
Premiér mal vtedy také pevné postavenie, že mohol zostaviť vládu podľa vlastných predstáv. Niekoľko menej dôležitých ministerstiev pridelil vplyvným socialistickým politikom, právomoci však sústredil do vlastných rúk. Viac, než ktorýkoľvek maďarský premiér od roku 1989.
Zásadné vládne rozhodnutia pripravoval úzky tím Gyurcsányových spolupracovníkov, ľudí bez výraznejších väzieb na stranu. Socialistickí poslanci sa sťažovali, že sa o zákonoch, ktoré schvaľovali v parlamente, dozvedali až pred hlasovaním.
Všetko sa zmenilo, keď premiér v rozpore s väčšinou predvolebných sľubov začal zavádzať tvrdé úsporné opatrenia a jeho popularita rovnako ako preferencie MSZP prudko klesali. A potom prišlo zverejnenie prejavu, v ktorom priznal, že počas kampane klamal. Namiesto človeka schopného stranu oživiť, sa Gyurcsány v očiach mnohých spolustraníkov stal nedôveryhodným politikom, ktorý spoločnosť rozdeľuje a je pre socialistov skôr záťažou.
A • premiérovi vnútrostranícki odporcovia si uvedomujú, že avizované reformy musí niekto dotiahnuť do konca a že na túto nevďačnú úlohu sa Gyurcsány hodí najlepšie. Ozývajú sa hlasy, že ozajstný boj o vedenie MSZP sa neodohrá teraz, ale až o dva roky, pred budúcimi parlamentnými voľbami.
Gyurcsányovi odporcovia dúfajú, že sa premiér dovtedy opotrebuje. A keď vykoná, čo treba, nebude už problém pripísať mu vinu za pokles popularity strany a vymeniť ho.