firiem podporia hospodársky rast,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš.
Analytici očakávajú rast hospodárstva na úrovni 8 percent. Aj v tomto roku ešte viac ako minulom sa pod vysokú výkonnosť ekonomiky podpíšu automobilky. Silné miesto v hospodárstve bude mať však aj elektrotechnický priemysel, spojený hlavne s firmami Samsung a Sony. „Pridaná hodnota a jej vplyv na hrubý domáci produkt v tomto priemysle je totiž vyššia ako v prípade automobilového priemyslu,“ povedal Juraj Valachy z Tatra banky.
Gábriš upozorňuje, že po uskutočnení razantných reforiem v minulých rokoch by sa mala vláda aj naďalej snažiť o skvalitnenie investičného prostredia: „Čakajú nás totiž nové výzvy, ako napríklad rozšírenie únie o Rumunsko a Bulharsko, a tým aj záujem investorov posúvať svoje prevádzky ďalej na východ.“
Pokles inflácie do konca roka na dve percentá a udržanie schodku verejných financií pod 3 percentami posunie krajinu bližšie k euru, ktoré sa slovenská vláda zaviazala prijať v roku 2009. Infláciu môžu ohroziť zvyšujúce sa ceny ropy.
Dobré vyhliadky sú aj v oblasti nezamestnanosti. Mala by klesnúť pod 12 percent na základe výberového zisťovania, ktoré uskutočňuje Štatistický úrad. Miera nezamestnanosti vykazovaná Ústredím práce sa udrží pod úrovňou 10 percent.
„Rozširovanie subdodávateľských sietí bude prispievať k znižovaniu nezamestnanosti, resp. nárastu zamestnanosti na Slovensku. Životná úroveň sa bude naďalej postupne zlepšovať,“ povedal Pavol Ondriska z ING Bank. Rast reálnych miezd by mal dosiahnuť úroveň 4,7 percenta. „Priemerná hrubá mzda by sa mala pohybovať na úrovni 20-tisíc korún,“ povedal Valachy.
Ondriska upozorňuje, že rok 2007 bude zrejme nie dostatočne využitou šancou, keď vysoký ekonomický rast a z toho plynúce vyššie daňové príjmy mohla vláda použiť na výraznejší pokles deficitu rozpočtu verejnej správy. „Bez skutočnej reformy výdavkovej strany sa problém rozpočtovej nerovnováhy môže o pár rokov vrátiť,“ povedal.
Druhý pilier sa kolíše
Premiér Fico povedal, že výpadok príjmov Sociálnej poisťovne chce riešiť znížením percenta odvodov v druhom pilieri z terajších 9 na 6 percent. Podľa ministerstva práce najneskôr do konca marca bude do vlády predložená analýza dosahov zavedenia kapitalizačného piliera. Na základe nej sa rozhodne, či sa percento zníži.
Podľa predsedu združenia Sporiteľ Ľudovíta Kaníka by pre zníženie percenta sporitelia výrazne stratili. „Znížil by sa im dôchodok,“ povedal. Podľa neho by to však malo dopad aj na verejné financie. „Na Sociálnu poisťovňu by sa presunuli len ďalšie záväzky voči budúcim dôchodcom,“ dodal. Smer vo svojom volebnom programe hovorí aj o zdobrovoľnení druhého piliera. Možnosť vrátiť sa do priebežného systému by mali mať napríklad klienti, ktorí tvrdia, že sa v systéme ocitli proti svojej vôli.
Zdobrovoľnenie vstupu nepovažujú ekonómovia za riziko pre druhý pilier. „Ak by k takejto zmene došlo, som presvedčený, že väčšina študentov by sa aj tak pre druhý pilier rozhodla,“ povedal Kaník. Umožnenie výstupu by však podľa neho viedlo k deštrukcii druhého piliera.
Dane: bude záležať na politickej vôli Parlament ešte na začiatku decembra 2006 schválil niekoľko zmien daňových zákonov, ktoré vstúpili do platnosti od 1. januára. Minister financií Ján Počiatek (na snímke) povedal, že išlo iba o prvé zmeny a na jar sa chystajú ďalšie. Ministerstvo financií považuje za najdôležitejšiu zmenu v roku 2007 celkovú reformu daňovej a colnej správy. Cieľom je zeefektívniť celý systém, najmä výber daní a zjednodušiť agendu pre občana. Ministerstvo zatiaľ nepredpokladá, že predloží návrh na zdaňovanie dividend. Presun ďalších tovarov do zníženej 10-percentnej sadzby DPH bude závisieť od hodnotenia na úrovni vlády. Pôjde teda o politické rozhodnutie koalície.
Najvýraznejšie zmeny
zvýšenie nezdaniteľnej časti mzdy na 95 616 korún, čo znamená zníženie daňového zaťaženia zamestnanca v sume cca 76 korún mesačne (912 korún ročne), vyššie zdaňovanie zamestnancov s príjmami nad 47600 korún, nárok na nezdaniteľnú sumu stratia zamestnanci, ktorí zarábajú viac ako 80tisíc a za mesiac tak zaplatia na daniach viac približne o 1500 korún, zmena sadzby dane z pridanej hodnoty - na lieky a vybraný zdravotnícky tovar sa znižuje na 10 percent, na ostatný tovar a služby ostáva nezmenená 19-percentná sadzba, zamestnávatelia si budú môcť odpočítať z daňového základu len príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie vo výške 6 percent, ponechané ostali 60-percentné paušálne výdavky pre remeselníkov hoci pôvodný návrh vlády predpokladal ich zjednotenie na úroveň 40 percent, ruší sa aj oslobodenie od dane pre neziskové organizácie s príjmami do 300-tisíc korún, zúžil sa okruh neziskových organizácií, ktorým môžu fyzické a právnické osoby poukázať 2 percentá zo svojich daní. Koruna sa bude asi posilňovať
Koruna pokračovala aj na konci roku 2006 v posilňovaní, čo vyvolalo zásah Národnej banky Slovenska. NBS oslabila korunu svojou intervenciou o niekoľko halierov. Nový rok otvorila koruna na úrovni 34,426 za euro. „Je vysoko pravdepodobné, že koruna bude pokračovať v trende posilňovania, ktoré však nebude také silné ako ku koncu roku 2006,“ povedal Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied.
Analytici slovenských bánk očakávajú na konci roku 2007 ďalšie posilnenie koruny voči euru. „Koruna sa do konca roka bude pohybovať v pásme 34 až 35 korún za euro, avšak v 1. polovici roka očakávame jej oslabenie na úroveň okolo 36 korún,“ povedal Juraj Kotian, hlavný analytik Slovenskej sporiteľne. Posilňovanie koruny bude mať aj priaznivý dosah na splnenie maastrichtského kritéria inflácie na vstup do eurozóny.
Odhady bánk na kurz koruny k 31. 12. 2007
Tatrabanka
34,00
ING Bank
33,60
Slovenská sporiteľňa
34,00 - 35,00
VÚB
33,30
Zdroj: bankyAutor: VIERA FIDLUŠOVÁ, TOMÁŠ HALÁN