
FOTO – MILAN TALARČÍK
Rázovitá koliba v Smokovci vo Vysokých Tatrách je veľkým magnetom pre turistov, nielen našich, ale i zahraničných. Lákadlom je nielen výborná kuchyňa, ale aj netradičný slovenský interiér a skvelá cimbalová muzika. A ako si na známe osobnosti, ktoré kolibu navštívili, spomína jej majiteľ Milan Ševc?
„Prvou vážnou akciou, ktorú sme u nás urobili, bolo stretnutie ôsmich stredoeurópskych prezidentov 23. januára pred tromi rokmi. Prišli k nám Michal Kováč spolu so svojimi kolegami Václavom Havlom a Árpádom Gönczom, poľským prezidentom Alexandrom Kwasniewskym, nemeckým Romanom Herzogom, Bulharom Petarom Stojanovom, Ukrajincom Leonidom Kučmom a Rumunom Konstantinom Iliescom. Bola to pre nás zaťažkávajúca skúška. Na celú akciu bolo uvalené informačné embargo. Michal Kováč k nám totiž svojich kolegov pozval na priateľský obed.“ Ako prezradil M. Ševc, najväčší úspech zožala vychýrená kapustová polievka. „Tak im chutila, že si každý dával dupľu. Mali sme obavy, že nám nakoniec pre všetkých ani neostane.“
Najväčší dojem na osadenstvo koliby však urobil Aleksander Kwasniewski. „Všetkých zaujalo moje číslo s digestivom v roztočených obrích čašiach na zrkadle. Bola to bodka za slávnostným obedom. Pánu Kwasniewskemu sa to tak zapáčilo, že si to chcel sám vyskúšať. Veľmi sa mu to nedarilo, tak sme mu darovali dve čaše, aby mohol trénovať doma.“
K prezidentskému obedu nechýbal ani program. „Ako vždy sme pripravili folklórne vystúpenie, pri ktorom však chýbalo strieľanie – ako to býva v zbojníckej kolibe zvykom pri podávaní alkoholu alebo tatranského čaju. Ochranka nám to však zakázala, aby nedošlo k medzinárodnému incidentu.“
Po ôsmich prezidentoch ostala v kolibe pamiatka. Na stoličky, kde sedeli, dali vyryť ich mená. „Najväčší úspech má stolička Václava Havla. Každý chce sedieť a fotiť sa práve na nej.“
Návštevu koliby nevynechal ani tenista Karol Kučera. „Netušili sme, že je tu. Len sme ho náhodou objavili medzi hosťami, ako u nás večeria. Dokonca si s nami aj vypil, hoci sa najprv veľmi bránil, ale zlomili sme ho.“
V kolibe tiež často spomínajú na mexického ministra vnútra. „Bol veľmi milý, očarila ho naša kuchyňa a daroval nám dve fľaše tequily. Potešilo ho, že s nami môže diskutovať vo svojom rodnom jazyku. Po španielsky sme sa s kolegom naučili na Pyrenejskom polostrove, kde sme pracovali.“ Podľa rozprávania M. Ševca si v kolibe doslova podávajú kľučky aj naši ministri. „Nechýbal exminister obrany Pavol Kanis a Ján Čarnogurský u nás večeral aj so svojou poľskou kolegyňou a na záver zanôtil ľudovú pieseň – Goralu.“
Vlani v decembri ich prekvapil ruský premiér Dimitrij Kasianov. „Jeho návšteva mala prívlastok top secret. Predtým si našu kolibu preverila jeho ochranka, ale Kasianov sedel medzi hosťami. Dokonca sme kvôli nemu nemuseli ani zavrieť. Veľmi sa mu zapáčilo točenie digestivom v obrích čašiach a na jeho žiadosť sme mu do 24 hodín zabezpečili šesť takýchto pohárov. Asi bude doma tiež trénovať. Večera mala trvať len pár hodín, nakoniec sa pretiahla hlboko do noci a ruský premiér spieval s vedľa sediacimi fínskymi turistami častušky a rôzne iné piesne.“
Snáď najkrajší zážitok má však Milan Ševc, ale aj celý personál z návštevy operného speváka Petra Dvorského. „Sedeli sme dolu. Koliba bola plná ľudí a keď sme už chceli o polnoci zatvárať, naraz sa zhora ozval nádherný spev. Najprv sme si mysleli, že niekto pustil rádio. Keď som sa pozrel hore, zistil som, že tam sedí majster Dvorský. Bolo to úžasné, naša hudba sa hneď k nemu pripojila. Zišiel dole a zaspieval nám i našim hosťom. Samozrejme, že sme kolibu už nezavreli a bavili sa až do rána.“
EVA MIKULOVÁ