Iné štáty nám možno závidia. Napriek tomu zažívame v Nemecku ťažké časy. V Lige majstrov máme v hre už len Bayern Mníchov, v Pohári UEFA je účastníkom iba Kaiserslautern. Okrem toho sa nemeckému národnému mužstvu podarilo len s odretými ušami prebojovať cez Albánsko a Grécko vo vysilujúcich kvalifikačných zápasoch na majstrovstvá sveta. No nebolo by spravodlivé kritizovať reprezentáciu, aj keď nás Albánci potrápili viac, ako sa čakalo. Koniec koncov, ešte neuplynul ani rok, čo Nemecko predčasne vypadlo na majstrovstvách Európy v Belgicku a Holandsku. Takže kto si predstavoval, že vyhrá prvé štyri kvalifikačné stretnutia na majstrovstvá sveta?
Novému trénerovi nemeckého tímu Rudimu Völlerovi sa podarilo vdýchnuť život do mužstva, ktoré prešlo personálnymi zmenami. S mladými, kvalitnými a tvorivými hráčmi ako Sebastian Deisler a Michael Ballack v strede poľa, no predovšetkým s novým útočníkom Miroslavom Klosom, ktorý prišiel ako náhradník a strelil víťazné góly proti Albánsku i Grécku, má Nemecko sľubnú budúcnosť. Nerozmýšľam pritom hneď o MS 2002 v Japonsku a v Južnej Kórei. Mám na mysli hlavne majstrovstvá v roku 2006, ktoré budú v Nemecku.
V súčasnosti zažívame v Európe futbalový rozmach, lebo čoraz viac štátov dosahuje úroveň medzinárodného štandardu. Ďaleko pred všetkými je, prirodzene, kraľujúci majster sveta i Európy Francúzsko, ktorý má hladko fungujúci tím. Aj keď Francúzi prehrali doma v priateľskom zápase so Španielskom 1:2 (prvýkrát po 10 výhrach v sérii), tvrdím, že iba Brazília alebo Argentína vo vrcholnej forme im môžu zabrániť, aby na budúci rok obhájili svoj titul majstrov sveta. Jediné nebezpečenstvo vidím v tom, či budú Francúzi schopní zachovať si skvelú formu, keďže hranie výlučne priateľských zápasov nie je pre nich veľkou výzvou.
Svet futbalu bude musieť pozorne sledovať aj Taliansko. Je možné, že jeho reprezentácia istý čas trpela faktom, že talianska liga vykúpila najlepších hráčov z celého sveta. V súčasnosti majú azda najkvalitnejšiu súťaž na svete, ale vlastné talenty sú čiastočne odsúvané na vedľajšiu koľaj. Odstrašujúci príklad Interu Miláno, kde vládne sklamanie zo superhviezd, a predovšetkým vypadnutie všetkých talianskych klubov pred štvrťfinále Ligy majstrov a Pohára UEFA ukazuje veľkým klubom: úspech sa nedá kúpiť!
Mám však radosť spolu s naším bývalým koučom Bayernu Mníchov Giovannim Trapattonim, že s 13 bodmi je jeho talianske národné mužstvo veľmi blízko postupu na MS.
Budeme si musieť počkať, či znovu budeme môcť do kalkulácií zahrnúť aj Anglicko. Je na druhom mieste v našej kvalifikačnej skupine, výrazne vzadu za Nemeckom, ale ich nový švédsky tréner Sven Goran Eriksson po skorom odchode z Lazia Rím vlial nový elán do skostnatenej anglickej hry. Badať prvé výraznejšie znaky nového systému, hoci vždy bude ťažké pokúšať sa zmeniť typickú ostrovnú taktiku.
Mužstvom, ktoré sa drží prekvapujúco dobre vo svojej kvalifikačnej skupine, je Írsko. Dosiahlo presvedčivé víťazstvo 4:0 na Cypre, ktorý nie je ľahké poraziť na jeho pôde. Česi, ktorí hrajú čoraz lepšie, smerujú k víťazstvu vo svojej skupine. Španielsko, kde zvyčajne dominujú skôr kluby, tiež vykročilo správnym smerom. Dokázalo to víťazstvom v priateľskom zápase nad Francúzskom.
Fakt, že Holanďania, podľa mňa najlepšie mužstvo na posledných majstrovstvách sveta, trochu poľavili, asi súvisí s krízou FC Barcelona. Má to však do činenia aj s faktom, že Ajax Amsterdam trochu zaostal za veľkými európskymi klubmi. Pre Holanďanov bolo trpké, keď viedli 2:0 v kvalifikačnom zápase v Portugalsku, ale nakoniec sa museli uspokojiť s remízou 2:2 po tom, čo Figo, možno najlepší futbalista dneška na svete, vyrovnal skutočne so záverečným hvizdom. Zdá sa, akoby Holanďania neboli schopní vyrovnať sa s Portugalskom a Írskom, a tak sa možno nezúčastnia na najbližšom svetovom šampionáte. A to by bola škoda.
Keď hovorím o rozmachu v Európe, tak mám na mysli to, že ubúda slabých reprezentácií. Albánsko sa napríklad stalo silným tímom, odkedy smú hráči hrať v profesionálnych európskych ligách. Grécko a Turecko sa stali futbalovými krajinami, kam sa investujú nekonečné sumy peňazí. Fanúšikovia tam doslova žijú futbalom. Dokonca aj Faerské ostrovy dobehli ostatných – len sa pozrite, aké tesné bolo domáce víťazstvo Ruska nad nimi – 1:0. V najlepšom prípade je len pár malých štátov, ako Andorra a Lichtenštajnsko, kam možno cestovať bez obáv z neúspechu.
FRANZ BECKENBAUER
(Autor je prezident FC Bayern Mníchov)