Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
ŠVAJČIARSKO - SLOVENSKO 2:1 (1:0, 0:1, 1:0), PIATA PREHRA V PIATOM ZÁPASE. VÍŤAZNÝ GÓL ŠVAJČIAROV VSIETIL SLOVENSKÝ RODÁK

Len zázrak môže zachrániť dvadsiatku

MORA - Hokejisti Slovenska prehrali na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov aj svoj piaty zápas, tentoraz v skupine o záchranu so Švajčiarskom 1:2, a už len zázrak ich môže udržať v elitnej skupine.

Slováci Martin Grundling (7) a Juraj Mikúš po prehre so Švajčiarskom na MS hokejistov do 20 rokov.Slováci Martin Grundling (7) a Juraj Mikúš po prehre so Švajčiarskom na MS hokejistov do 20 rokov. (Zdroj: REUTERS)

Ak dnes Nemecko zvíťazí nad Bieloruskom, osud tímu trénera Jána Jaška bude spečatený a nepomôže mu ani výhra v záverečnom zápase nad Bieloruskom.

Dôležitosť súboja zväzovala mladým Slovákom ruky, ale napriek tomu boli v prvej tretine aktívnejší ako ich súper. Švajčiari otvorili skóre v závere prvej tretiny v presilovke, keď na trestnej lavici sedel Bližňák a trinásť sekúnd pred jeho návratom zakončil kombináciu prvého útoku Steinmann - 0:1.

Aj druhá časť súboja bola poznačená nervozitou, bojovnosť na oboch stranách viedla k častým faulom. V 28. min dostala slovenská dvadsiatka takmer minútovú presilovku o dvoch hráčov a kombináciu Buca s Bartánusom zakončil tvrdou strelou obranca Korenko - 1:1.

Do záverečnej tretiny išli Slováci v početnej výhode, ale nepomohlo im to. Nasledujúce dve vylúčenia dostali naše mužstvo opäť pod tlak. Faul Grundlinga potrestal v 50. min Juraj Šimek z Klotenu, ktorý je paradoxne odchovancom slovenského hokeja.

Švajčiarsko má už takmer istú účasť na MSJ aj o rok. Slovensku zostáva len teoretická šanca v prípade, ak dnes Bielorusko zvíťazí nad Nemeckom a zajtra naši hokejisti vyhrajú nad Bieloruskom i Švajčiarsko nad Nemeckom. V tom prípade by tri tímy - Slovensko, Nemecko, Bielorusko - mali po dva body. Do nižšej skupiny vypadnú dva tímy. Pre Slovensko by to znamenalo prvý pád od roku 1996, keď sa prebojovalo medzi najlepšie tímy sveta. V roku 1999 vybojovalo vo Winnipegu bronzové medaily.

Tréner Ján Jaško: ,,Hoci sme mali nôž na krku, nezviazalo nám to ruky a v prvej tretine sme roztočili pred bránou kolotoč a vypracovali si viac gólových šancí. V závere tretiny chvíľková nepozornosť rozhodla o góle súpera. V druhej časti sa nám podarilo vyrovnať, znova sme sa dostali do zápasu, no opäť nás zradil slabý dôraz a nízka strelecká efektivita. V závere sme sa snažili streliť gól, stiahli sme hru na tri útoky, no nakoniec to bol aj vďaka presilovke súper, ktorý sa radoval."

(on, sita)

Švajčiarsko - Slovensko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 20. Steinmann (Burgler, Sciaroni), 50. Šimek (Weber) - 29. Korenko (Buc, M. Bartánus). Pred 869 divákmi rozhodoval Pärtänen (Fín.), vylúčení 7:10, presilovky 2:1, oslabenia 0:0.

Zostava SR: Konrád - Brňák, V. Mihálik, Korenko, Grundling, J. Valach, Cuník, Beňa, Magušin - Šinkovič, Záborský, J. Mikúš - Buc, T. Marcinko, M. Bartánus - O. Mikula, D. Skokan, Rumpel - Drábek, Bližňák, Thémar.

Doterajšie zápasy Slovenska na MSJ vo Švédsku: Nemecko 2:4, Švédsko 3:6, USA 1:6, Kanada 0:3, Švajčiarsko 1:2.