V kauze vypovedal aj zavraždený podnikateľ z Polomky Ján Kubašiak.
Banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová sa k prípadu odmietla vyjadriť, odvolala sa na to, že informácie o samovraždách sa neposkytujú. Polícia podľa informácií SME vyšetruje aj to, či vôbec išlo o samovraždu.
Matej Zachar usvedčoval Branislava Adamča, Michala Moravčíka a Mikuláša Černáka. Vo výpovedi tvrdil, že páchateľov vraždy odviezol do Slovenskej Ľupče, kde zhorelo auto použité pri Karcelovej vražde. S akciou údajne nemal nič spoločné. O niekoľko mesiacov neskôr vydal čestné vyhlásenie, že ho na výpoveď nahovorila polícia.
Karcela rozstrieľali koncom júna 2000 samopalom. Vraždu si podľa obžaloby objednal Černák. Proces s Adamčom Krajský súd v Banskej Bystrici začiatkom novembra odročil, aby preskúmal zásadu špeciality. Odvolal sa na ňu Adamčov obhajca, v tomto prípade asi neplatí.
Zásada špeciality sa zrejme vzťahuje na Mikuláša Černáka a slovenské orgány činné v trestnom konaní na to zabudli. Potrebné dokumenty v Česku, kde Černáka kedysi zadržali, vybavili až potom, čo náš okresný súd rozhodol o jeho prepustení z väzby. Či jeho verdikt platí, definitívne rozhodne Krajský súd v Banskej Bystrici v najbližších dňoch. Rozhodnutie Mestského súdu v Prahe zatiaľ nie je právoplatné, lebo advokáti sa odvolali na vyšší súd.
Generálna prokuratúra sa ku kauze Černák stále nechce vyjadriť. Najprv tvrdila, že na jeho stíhanie nepotrebujeme súhlas Česka, vzápätí oň však požiadala. "Postupujeme v súlade so zákonom," opakuje hovorkyňa Jana Tökölyová. Na otázku, prečo v žiadosti navyše urobili chybu a zamenili dve vraždy za iné dve, zase povedala, že zotrvávajú na svojich predchádzajúcich vyjadreniach. Prokuratúra totiž žiadala Mestský súd v Prahe o súhlas so stíhaním pre vraždy, pre ktoré je Černák teraz vo väzbe, ale do žiadosti napísala iné vraždy. "Metodiku a taktiku vyšetrovania stanovuje prokurátor a vyšetrovateľ a nie médiá, respektíve novinári," povedala Tökölyová.
Chybu prokuratúry nechce komentovať ani predseda vlády Robert Fico. Podľa jeho hovorkyne Silvie Glendovej ide o postup orgánov činných v trestnom konaní, "do ktorého vláda nemôže vôbec zasahovať".
Adamča súdy už dvakrát v prípade oslobodili pre nedostatok dôkazov. V novembri 2003 ho oslobodil sudca Ľubomír Samuel, terajší Černákov obhajca, a jeho rozhodnutie potvrdil aj odvolací senát. Najvyšší súd však prípad vrátil.
Černák je ešte obvinený z vrážd Imricha Oláha, Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ