BRATISLAVA - Politici a strany, ktoré v roku 2006 neuspeli vo voľbách, tvrdia, že sa ich strany budú chcieť aj o tri a pol roka uchádzať o hlasy voličov. Slobodné fórum, Aliancia nového občana aj Komunistická strana Slovenska však obmedzili svoje aparáty.
SF chce vymeniť ľudí
Šéfka SF Zuzana Martináková povedala, že jej strana funguje ďalej a rok 2006 bol podľa nej "rokom konsolidácie" po parlamentných voľbách. SF vraj chce naplno naštartovať svoju prácu v tomto roku. "Budeme sa zaoberať celkovou výstavbou strany, dôjde k rôznym personálnym obmenám, predpokladám, že budeme vedieť predstaviť nové vedenie a odborné tímy."
Martináková je dnes jedným z dvoch zamestnancov strany, prevádzkuje dve občianske združenia.
Neúspech vo voľbách si s odstupom pol roka vysvetľuje najmä spormi v strane. "Platí to, čo na Slovensku platilo vždy. Stranu, ktorá má vnútorné rozpory, ľudia jednoducho nevolia."
Myslí si, že jej strana "s najväčšou pravdepodobnosťou" vydrží ďalšieho tri a pol roka a bude kandidovať vo voľbách. SF vraj určite zostane stredopravou stranou, hoci v komunálnych voľbách uzatvorilo najviac koalícií so Smerom.
Rusko podniká a platí Pariškovú
Predseda ANO Pavol Rusko podniká, nechcel však povedať v čom. "Tak rôzne. Máme veľa oblastí, ale jedna z výhod volebných výsledkov je, že už naozaj je to čisto moja vec a vec mojej rodiny. Takže odpoveď na túto otázku by som videl vyčerpano."
Na obdobie druhej Dzuridovej vlády, z ktorej musel odísť, spomína zle. "Mrzí nás, že vďaka zrade vlastných a nechutnému postoju vtedajších koaličných partnerov sa dnes dostávajú k výsledkom našej roboty iné strany, ktoré si to určite ani zďaleka nezaslúžia."
Rusko tvrdí, že jeho strana funguje, platí si stále niekoľkých zamestnancov - Magdu Krasulovú ako generálneho sekretára, bývalú moderátorku a jednotku kandidátky Anetu Pariškovú, právnika, ale aj krajských manažérov. ANO vraj financuje väčšinou sám s pomocou niekoľkých kolegov z regiónov.
Strana sa podľa Ruska "v nejakej podobe" určite zapojí aj do parlamentných volieb v roku 2010. "Hrozne radi by sme boli, keby niekto ten liberálny priestor využil aspoň tak, ako my pred voľbami 2002 a vytvoril by niečo, k čomu by sme sa mohli - či už ja, alebo moji kolegovia - aspoň pridať."
Internetovú stránku ANO neobnovili od 23. júna a nie je na nej ani zmienka, že sa strana napríklad zapojila do komunálnych volieb.
KSS podľa Ševca nedokázala prezentovať program
Bývalý predseda KSS Jozef Ševc, ktorý po voľbách odstúpil z vedenia strany, si neúspech vysvetľuje tým, že ich voliči dali hlasy Smeru a komunisti nedokázali primerane prezentovať vecnú stránku svojho programu.
"Je otázne, ako sme my k tomu prispeli alebo neprispeli," povedal Ševc, ktorý je naďalej členom ústredného výboru, ale momentálne sa politike príliš nevenuje. "Dával som si do poriadku zdravie. Ja som po operácii rakoviny hrubého čreva, po chemoterapii. Ja mám iné starosti," povedal. Politika ho teda zatiaľ nezaujíma a myslí si, že by sa s ňou mali popasovať aj mladší.
Analytik Haulík: Šance SF, ANO a KSS sú malé
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že SF, ANO ani KSS už nemajú veľké šance dostať sa späť medzi parlamentné strany. Ich šance nie sú úplne nulové, keďže značky týchto strán sú "revitalizovateľné". Všetky tri však podľa Haulíka potrebujú výraznú personálnu obmenu.
Najlepšie by na tom podľa sociológa mohlo byť SF. "Martináková by zrejme potrebovala zmeniť vnímanie strany ako strany jednej političky," domnieva sa Haulík. Sama nemá problém s obrazom na verejnosti, aj keď verejnosť možno ešte nie je pripravená vnímať ženu ako silného lídra. Jej strana sa ale ukazuje ako príliš slabá.
Menšie šance má ANO, ktorá sa podľa Haulíka už pokúsila bez úspechu dať do čela kandidátky niekoho iného ako Ruska. "Strana padla na Pavlovi Ruskovi a nevidím väčšiu možnosť ju revitalizovať, aj keď liberálna strana je na Slovensku spoločensky žiadaná."
Obmena vedenia v KSS podľa Haulíka strane veľa šancí nedáva, keďže "za nie príliš charizmatických ľudí ponúka rovnako málo charizmatických". Komunisti prepásli šancu, ktorá sa im naskytla v minulom volebnom období, keď sa dostali do parlamentu, v snemovni ale neurobili nič pre to, aby stranu zmodernizovali. (knm)