BRATISLAVA, PRAHA - Skoro polovica Čechov by súhlasila s tým, aby sa v Prahe uskutočnila letná olympiáda. Zistil to prieskum agentúry STEM, ktorý si dala vypracovať Česká televízia. Jeho výsledky oznámila na Nový rok. Za bolo 49 percent opýtaných, proti 33, zvyšných osemnásť percent ľudí nevedelo jednoznačne odpovedať.
O pražskej kandidatúre sa vážne hovorí už od roku 2003. Na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Prahe spomenul primátor mesta Pavel Bém, že česká metropola by niekedy v budúcnosti mala záujem stať sa olympijským mestom. "Praha je v rovnakej pozícii ako všetci ostatní. Záleží len na príprave, môže to vyhrať," reagoval pozitívne aj prezident MOV Jacques Rogge.
Od tej doby sa objavilo mnohé pre aj proti. Český olympijský výbor i pražský magistrát si dal spracovať štúdie, zhromažďuje informácie, posudzuje situáciu. Napokon sa chce Praha uchádzať o usporiadanie hier v roku 2016. Ak neuspeje, tak aj v roku 2020. Predpokladané náklady by mali byť 135 miliárd českých korún, ďalších 600 miliárd by boli nepriame investície v Českej republike.
Na rok 2016 by bola kandidatúra asi len symbolická.V roku 2012 bude olympiáda v Londýne, a tak vzhľadom na systém striedania kontinentov Európa hneď tie nasledujúce nedostane. Praha by sa však zviditeľnila a vzrástli by jej šance pre rok 2020.
Prihlášku na prvý termín musí Český olympijský výbor podať tento rok v septembri. Mestá do päťčlennej finálovej zostavy uchádzačov vyberie MOV krátko pred začiatkom hier v Pekingu v roku 2008. Potom sa v skutočnosti dá hovoriť o legálnej kandidatúre. Definitívny víťaz bude známy po zasadnutí MOV v júni 2009 v Guatemale.
Kým padne definitívne rozhodnutie, musia byť známe závery špeciálnej komisie na pražskom magistráte. Na parlamentnej úrovni sa debaty zasekli pre nestabilitu vlády v poslednom polroku. Hovorí sa aj o celorepublikovom, ale aj o čisto pražskom referende. Mohlo by sa uskutočniť na jar. Kompetentní svorne tvrdia: "Ak povedia ľudia nie, od celého projektu ustúpime.
Podľa ČTK by sa muselo postaviť päť úplne nových športovísk - olympijský štadión (mohol by byť v Letňanoch), ovál pre dráhovú cyklistiku na Strahove, národný futbalový štadión, plavecký štadión a tenisový areál na Štvanici. Šesť športovísk by sa muselo zrekonštruovať a 16 areálov by bolo vybudovaných dočasne, len na účely hier.
Návrh - kde by sa mohlo športovať
Výstavisko v Letňanoch
Existuje návrh, podľa ktorého by sa mal otvárací a záverečný ceremoniál uskutočniť na novom štadióne pre 60 tisíc ľudí. Uskutočnili by sa tam aj atletické súťaže i finále futbalového turnaja. Postavených by malo byť ďalších päť nových hál. Hral by sa tam pozemný hokej, stolný tenis, bedminton, volejbal, hádzaná a uskutočnili by sa tam boje o medaily vo vzpieraní, boxe, zápasení, džude a taekwonde. Olympijská dedina by mohla byť v pražskej časti Bubny, alebo tiež v Letňanoch.
Ďalšie športoviská
Trója - vodný slalom, Holešovice - šerm, basketbal (zápasy základnej časti), Maniny - plavecké centrum, lukostreľba, Štvanica - tenis, Letná - Futbal, plážový volejbal, Strahov - horská a dráhová cyklistika, softbal, bejzbal, Libeň - gymnastika, basketbal (finále), Centrum mesta - cestná cyklistika, maratón, triatlon.
Mimopražské športoviská
Futbal (Ostrava, Brno, Teplice), jachting (Lipno), veslovanie (Račice), jazdectvo, moderný päťboj, streľba (Stredočeský kraj)