alebo v pondelok. Vlani ich bolo desať a tento rok budú len tri - Nový rok, Veľká noc a Vianoce. Na víkend pripadnú Zjavenie pána, Deň ústavy, Sedembolestná Panna Mária a Deň boja za slobodu a demokraciu. Tento rok však bude o jeden pracovný deň menej ako v roku 2005.
Slovensko patrí s pätnástimi sviatkami v Európe ku krajinám s najvyšším počtom sviatkov. Najviac sviatkov, 28, má v Európe Nórsko. Česko aj Poľsko majú menej sviatkov ako Slovensko.
Počet dní, cez ktoré sa nepracuje, má vplyv na vývoj hrubého domáceho produktu (HDP). „Čím je viac sviatkov, tým je jeho rast pomalší. Reálny vplyv počtu sviatkov je však menší ako desatiny percenta,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
To, aký vplyv má počet sviatkov na ekonomiku a HDP, sa nedá presne určiť. Dá sa síce zhruba vypočítať tak, že sa ročný HDP vydelí počtom dní v roku, no vždy je to menej. „Pri ročnom HDP na úrovni vyše 1,6 bilióna korún je vplyv jedného sviatku asi pol miliardy korún,“ povedal SME analytik ING Bank Eduard Hagara. Podľa neho je odhad HDP pre rok 2007 1,811 bilióna korún.
Je viac dôvodov, prečo je skutočný vplyv na vytvorené bohatstvo krajiny nižší. V priemysle sú napríklad firmy, ktoré majú nepretržitú výrobu. Cez väčšinu sviatkov sú otvorené aj väčšie nákupné centrá a hypermarkety. Okrem toho možno v niektorých sektoroch, akým je napríklad turizmus, pozorovať práve opačný efekt: sviatky podporujú rast HDP. Zanedbateľný vplyv na výkonnosť ekonomiky má podľa Hagaru aj to, že sa vo sviatok menej vyrobí a vyvezie. Firmy totiž musia doviezť aj menej surovín, čím sa zároveň zníži aj dovoz. Kladný rozdiel medzi vývozom a dovozom zvyšuje hrubý domáci produkt.
Kedy sa nepracuje (rok 2007)
Štátne sviatky:
1. január (pondelok)
Deň vzniku Slovenskej republiky
5. júl (štvrtok)
Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda
29. august (streda)
Výročie Slovenského národného povstania
1. september (sobota)
Deň Ústavy SR
17. november (sobota)
Deň boja za slobodu a demokraciu
Sviatky (okrem nedieľ):
6. január (sobota)
Zjavenie Pána - Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov
6. apríl (piatok)
Veľký piatok
9. apríl (pondelok)
Veľkonočný pondelok
1. máj (utorok)
Sviatok práce
8. máj (utorok)
Deň víťazstva nad fašizmom
15. september (sobota)
Sedembolestná Panna Mária
1. november (štvrtok)
Sviatok Všetkých svätých
24. december (pondelok)
Štedrý deň
25. december (utorok)
Prvý sviatok vianočný
26. december (streda)
Druhý sviatok vianočný
Počet voľných dní v EÚ
Nórsko 28 dní
Slovensko 15 dní
Rakúsko 15 dní
Česká republika 12 dní
Poľsko 11 dní
Zdroj: SME