Všetko, čo medzinárodná organizácia aj afganská vláda ponúkajú ako zámenu za zakázaný mak, vynáša oveľa menej, než vo svete preslávené afganské ópium a z neho vyrábaný heroín.
Minister vnútra Afganistanu Zorab Ahmad Mokbel a šéf afganského protidrogového úradu Habibulla Kadirí si v decembri pozval do Kábulu gubernátorov provincií, kde sa maku najlepšie darí.
Prišli vodcovia Balchu, Samanganu, Nangarháru, Farahu. Uruzganu, Zabulu, Goru a Baghlanu. Lokálni náčelníci často nechcú bojovať s výrobcami ópia, lebo sa ich boja, alebo majú na zisku z výroby drog svoj podiel. Tentoraz ich centrálne úrady v Kábule dôrazne upozornili, že ak polícia a armáda budú musieť siahnuť k práškovaniu polí zatiaľ nemenovanou chemikáliou, farmári nedostanú za spôsobené škody nijaké finančné náhrady. A škody to môžu byť veľmi veľké.
Krajina ópia
Doteraz tí, čo sa zriekli maku, získali od vlády slušnú finančnú kompenzáciu, aj keď sa ani zďaleka nepriblížila ziskom, ktoré plynuli asi 2 miliónom dedinčanov z predaja ópia.
Zahraniční špecialisti sa na novú afganskú protidrogovú iniciatívu pozerajú so značnou nedôverou. Tohtoročná bohatá úroda je už pozbieraná a skúsenosti z minulých rokov ukazujú, že farmári sa k ničomu nenechajú prinútiť násilím. Pálenie úrody a ničenie polí viedlo dokonca k ozbrojeným zrážkam medzi políciou a dedinčanmi.
Tentoraz by mali nasadiť na práškovanie letectvo, čo by konfliktom malo zabrániť. OSN 18. decembra dôrazne varovalo pred podobnými praktikami a rozhodne ich v prípade Afganistanu neodporúča. Experti sa obávajú, že práškovanie v afganských podmienkach by spôsobilo viac škôd než úžitku a mohlo by ohroziť farmárov a ich rodiny vrátane tých, čo ópium nepestujú.
Ako jedno z opatrení OSN navrhuje susedným štátom prísne kontrolovať dovoz do Afganistanu anhydridu kyseliny octovej, ktorý sa používa pri výrobe heroínu a zatiaľ nekontrolovane prúdi cez hranice.
Afganistan je najväčším exportérom heroínu na svete a v posledných rokoch zberá stále viac surového ópia. Jedným z dôsledkov je v posledných mesiacoch v Európe značné zníženie cien. Podľa agentúry Reuters je heroín o 45 percent lacnejší než v roku 2005. Podľa Európskeho centra monitoringu drog a drogových závislostí sú na starom kontinente drogy lacnejšie, než v „zlatých“ rokoch 80.
Obrovský rast výroby drog v Afganistane súvisí s pádom fundamentalistického režimu Talibanu v roku 2001. Ich odchod síce priniesol krajine relatívnu slobodu, ale zároveň sa zrútil policajný systém. Armáda a medzinárodné jednotky nemajú na „boj“ s farmármi mandát.
Priamo do žily aj v Kábule
Afganistan opäť zabezpečuje 90 percent výroby surového ópia, z ktorého sa heroín vyrába. Vlani sa zväčšila plocha, kde mak zasiali, aj výnosy. Mak sa urodil na 165-tisícoch hektárov.
Podľa expertov z OSN bude zber v sezóne 2006 rekordný. Predpokladaných 6100 ton, teda 92 percent svetovej produkcie ópia, je i na Afganistan veľa a ponuka začína prevyšovať dopyt.
Vďaka poklesu ceny heroínu sa droga začala nekontrolovateľne šíriť aj v samotnom Afganistane, kde v posledných troch rokoch prudko vzrástol počet užívateľov, ktorí si drogy vpichujú priamo do žily.
Afganci tradične ópium fajčili, ale teraz sa začínajú aj miestni spotrebitelia „modernizovať.“ V úbohých hygienických podmienkach a pri zúfalej základnej lekárskej starostlivosti je takáto móda skutočnou katastrofou.
![]() FOTO – PAIKAR, REUTERS |