Pri pohľade do histórie dramaturgií novoročných koncertov Slovenskej filharmónie možno usúdiť, že slávnostná atmosféra večera tak bola podčiarknutá nielen prítomnosťou hlavy štátu Ivana Gašparoviča, ale v značnej miere pozoruhodným programom. Nezvyčajne početne zastúpené obecenstvo, v obdobné sviatočné večery možno zvyknuté na prezentáciu koncertným pódiom pravidelne overovaných diel, neraz v spolupráci s domácim zborovým telesom, si v tento večer mohlo v interpretácii Slovenskej filharmónie pod spoľahlivou taktovkou Petra Feranca vychutnať výlučne orchestrálny program, tvorený hudbou osobností dvoch kontinentov.
K dramaturgickému bonbóniku večera patrila najskôr symfonická skladba Američan v Paríži od amerického skladateľa, potomka ruských emigrantov, Georgea Gershwina. Táto hudobná poéma vznikla v roku 1928 počas Gershwinovho dlhodobého pobytu v Európe. Autor, inšpirovaný jednak tvorbou Clauda Debussyho, skladateľov Parížskej šestky a zároveň romantickou atmosférou francúzskej metropoly, vytvoril v dokonalej symbióze s hudobnými prvkami, zaváňajúcimi Novým svetom, obraz amerického turistu, fascinovaného krásami i duchom Paríža, pričom toto optimizmus vyžarujúce a dynamické dielo sa stalo dobrým štartom celého koncertu.
Následne zaznela azda najhranejšia a nesmierne populárna skladba tohto autora Rapsódia v modrom. Gershwin sa v nej s využitím jazzových výrazových i rytmických prostriedkov usiloval vytvoriť akúsi typicky americkú hudbu, pričom jednotlivé podnety pretavil aj do sólového klavírneho partu, ktorého sa skvele zhostil Marcel Štefko.
Tvorba Georgea Gershwina, charakteristická syntézou prvkov černošskej a zároveň európskej ľudovosti, čiastočne inšpirovaná práve hudbou českého velikána Antonína Dvořáka, ktorého výber z temperamentných Slovanských tancov sviatočný večer efektne uzatvoril a previedol tak publikum z „modrej“ atmosféry späť do tej stredoeurópskej, sa na slovenských koncertných pódiách príliš často nevyskytuje. Aj z tohto dôvodu možno tohtoročný „prvojanuárový“ koncert SF zaradiť k príjemným poslucháčskym lahôdkam.
Autor: EVA PLANKOVÁ (Autorka je hudobná publicistka)