BAGDAD - Éra Saddáma Husajna sa skončila. Zostal po ňom hrob neďaleko rodného mesta Tikrít, nepokojný Irak aj celá oblasť Perzského zálivu. Exprezidenta popravili za zločiny proti ľudskosti v sobotu nadránom, krátko pred moslimským sviatkom obetovania.
Podľa svedkov zomrel rýchlo. Vraj sa nebál a neprosil o odpustenie. Práve naopak. Smrti sa pozeral do očí - odmietol prijať pokrývku hlavy, a tak sa pozeral na to, ako mu jeho zamaskovaní kati na krk nasadzujú slučku.
V nedeľu ho v tichosti pochovali. Neďaleko synov Udaja a Kusaja, za pomoci ktorých urobil z Iraku ríšu strachu.
Za svojho života si potrpel na pompéznosť, jeho pohreb však bol pohrebom obyčajného muža. Jeho sunniti ho oplakávali, volali po pomste a včera demonštrovali proti "zbabelým" šiitom, čo ho dali popraviť. Ostatní Iračania sa tešili a posielali si mobilnými telefónmi necenzurovaný záznam diktátorovej popravy.
Aj to ukazovalo, aký je Irak rozdelený a ako ďaleko má k zmiereniu medzi náboženskými a národnostnými skupinami.
V deň Saddámovej smrti sa v Iraku opäť zabíjalo, ale nie viac ako zvyčajne. Zomrelo 80 ľudí. Žiadne veľké povstanie sunnitov sa zatiaľ nezačalo, o Saddámovej smrti sa nezmienili ani sunnitské džihádistické stránky.
Saddámovu smrť oslavovali v Iráne aj v Kuvajte, v krajinách ktoré napadol. Inde v moslimskom svete boli reakcie zmiešané: od kritiky, že popravu načasovali na náboženský sviatok, až po prejavy smútku.
Americký prezident George Bush popravu označil za míľnik, ale dodal, že určite nezastaví násilie. Európania boli opatrnejší, aj tí, čo podporujú Busha, zdôrazňovali, že sú principiálne proti trestu smrti.
Taký je aj postoj slovenskej vlády. "Slovenská republika vždy jednoznačne a rozhodne odsudzovala zločiny režimu Saddáma Husajna, ale súčasne odmieta trest smrti vo všetkých prípadoch a za každých okolností," zareagovalo ministerstvo zahraničných vecí.
Autor: mik