V nedeľu 54. ročník behu Devín – Bratislava

BRATISLAVA - Najstaršie slovenské atletické podujatie Národný beh Devín - Bratislava bude mať v nedeľu 8. apríla svoje jubileum, hoci sa pobeží jeho 54. ročník. Prvý raz však štartovali pretekári spod historického brala pred osemdesiatimi rokmi na počesť

pamätného výletu štúrovcov na Devín 24. apríla 1836.

Podujatie zažilo viacero etáp v prepletení vzostupov a pádov. Nekonalo sa napríklad ani v mierových časoch1952 - 1966. Do obce Devín sa chodilo na povolenie, rámoval ju ostnatý drôt železnej opony. Istý čas bol zase pýchou socialistickej telovýchovy s masovou účasťou, ktorá prekračovala štvortisícový počet záujemcov. Od roku 1992 prevzala tútorstvo nad bežeckým sviatkom s prívlastkom „vítanie jari“ Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy i samotné hlavné mesto Slovenska s prioritou organizovať beh pre všetkých. To však nebránilo špičkám, aby „na Devíne“ neštartovali. V roku 1994 vyhral napríklad Miroslav Vanko, o tri roky neskôr Róbert Štefko, dlhotrvajúco naše jednotky na míliarskych a vytrvaleckých tratiach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes organizátori nesľubujú žiadne veľké mená, iba dúfajú, že sa potvrdí vlaňajší trend, keď sa po období stagnácie vyšplhal počet účastníkov znovu cez tisícku (presne 1120). Štart 54. ročníka bude tradične na parkovisku pod zrúcaninami Devína (o 10.00 h), cieľ po 12 450 metroch po tretíkrát pri Rybnej bráne pri soche Čumila. Pre mládež do 14 rokov prichystali organizátori znovu 2800-metrovú trať so štartom pod mostom Lafranconi.

Organizátorom sa zatiaľ prihlásilo 200 vytrvalcov, hlavný nápor prihlášok však očakávajú do 6. apríla, keď budú prijímať prihlášky od 14.00 do 18.00 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Mimobratislavskí a zahraniční bežci sa môžu prihlásiť medzi 7.00 a 8.00 h aj v deň pretekov na Kúpeľnej ulici pri Gröslingu. Usporiadatelia neodmietnu v tomto čase ani Bratislavčana, ale prosia obyvateľov slovenskej metropoly, aby tak urobili skôr z kapacitných dôvodov, ak už nezavážia finančné. Pre domácich bude v takomto prípade štartovné nie sto, ale 150 Sk. Trojicu najlepších mužov čaká finančná prémia 10 000, 8000 a 6000 Sk, medailistky v kategórii žien zinkasujú 8000, 6000 a 4000 Sk. Pre ostatných účastníkov je pripravená tombola s atraktívnymi vecnými cenami.

SkryťVypnúť reklamu

Z popredných slovenských či zahraničných vytrvalcov sa zatiaľ neprihlásil nik, špičkoví pretekári sa takmer pravidelne prezentujú v poslednej chvíli. Vlani zvíťazil na trati medzi Devínom a Bratislavou Bulhar Ivan Čotov časom 36:12 min, medzi ženami triumfovala bývalá majsterka Európy v behu do vrchu Izabela Zatorská z Poľska. Jej čas 41:17 min je aj traťovým rekordom 41:17 na novej trati s cieľom pri Rybnej bráne. U mužov je držiteľom rekordu Ukrajinec Mikola Antonenko časom 35:49 min z roku 1999.

(pf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu