BRATISLAVA - "Prišiel za mnou kapitán tímu a rovno mi povedal - je dohodnuté, že nevyhráme," hovorí Karnas, ktorý odohral 89 ligových zápasov za Slovan, Artmediu a Trnavu. Spomína tiež prípad, keď hráči dostali prémie za prehratý zápas.
Karnas sa rozhodol hovoriť, lebo ho rozčúlilo, že šéf futbalového zväzu František Laurinec sa stále tvári, akoby o probléme nič nevedel. Vyčíta vedeniu zväzu, že nerieši problémy dôsledne a energicky. Podnetov je podľa neho dosť, napríklad alibistické vycúvanie z kauzy zbitého rozhodcu Igora Šramku.
"Som si istý, že žiaden hráč s ambíciami hrať profesionálne počas aktívnej činnosti ani necekne," odhaduje. Podľa neho veci trestnoprávne nevyriešia funkcionári, hráči ani médiá, lebo dôkazy sa hľadajú ťažko. Futbalistov, trénerov aj rozhodcov vyzval svedčiť riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar. Úrad je podľa neho nezávislý a svedkov vie ochrániť. "Pracujeme s viacerými osobami, vyhodnocujeme ich informácie," potvrdil.
Prvý o korupcii hovoril rozhodca Marián Diňa, všetky prípady však už boli premlčané. Ďalších svedkov polícia nechce konkretizovať. Zatiaľ však nikoho neobvinila.
Iný bývalý prvoligový futbalista pre SME pred dvoma týždňami anonymne hovoril o nátlaku majiteľa klubu. Videl a počul napríklad ako funkcionár nechal cez prestávku násilne otvoriť dvere na kabíne rozhodcov a vynadal im. "Priamo o úplatku som si mohol domyslieť z jedného prerieknutia trénera v šatni, že päťmiestna suma zrejme nestačí, zasiahnuť bude musieť veľký šéf."