Silvestre v centrách menších miest nelákajú

Kým Silvester v Bratislave sa internacionalizuje, koncoročné programy v menších mestách strácajú svoju príťažlivosť. Od polnočnej návštevy centra nielen starších odrádzajú opilci a delobuchy. Viac sa oslavuje v reštauráciách a kluboch.

Kým programy na námestiach ostatných slovenských miest sú stále chudobnejšie a niektoré na ne už rezignovali, v bratislavskom Starom Meste čakajú tento rok 100-tisíc návštevníkov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁLKým programy na námestiach ostatných slovenských miest sú stále chudobnejšie a niektoré na ne už rezignovali, v bratislavskom Starom Meste čakajú tento rok 100-tisíc návštevníkov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Kým Silvester v Bratislave sa internacionalizuje, koncoročné programy v menších mestách strácajú svoju príťažlivosť. Od polnočnej návštevy centra nielen starších odrádzajú opilci a delobuchy. Viac sa oslavuje v reštauráciách a kluboch.

"Tento rok v centre neorganizujeme nič. Diskotékarom ani stánkovým predajcom sa to neoplatilo. Ľudia sa po polnoci hneď roztratili domov, v meste zostali len opilci," hovorí Igor Kríž z mestského úradu v Kremnici. Nič sa tentoraz nebude diať ani v Banskej Štiavnici. Bývalý primátor zvykol rozdávať punč asi pre 500 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ani v oveľa väčšej Žiline sa už od roku 2000 v centre neorganizuje nič okrem ohňostroja. "Dlhodobo boli zlé skúsenosti s nedisciplinovanými návštevníkmi, ktorí hádzali dymovnice ešte aj na pódium," povedal žilinský hovorca Ján Štofko. Žilina pritom patrila k mestám, ktoré v deväťdesiatych rokoch s oslavami na námestiach začínali.

Ak program, tak skromný

Ani hlavná ulica v Košiciach asi nebude taká plná, ako bývala za primátora Rudolfa Schustera. "Rátame, že do centra príde niekoľko tisíc ľudí, k nim sa pred polnocou určite pridajú tí, čo trávia Silvestra v neďalekých reštauráciách. Pri našom rozpočte sa nedá rátať s účasťou hudobných hviezd, ktoré by nalákali viac ľudí," tvrdí hovorkyňa košického primátora Jana Geročová.

SkryťVypnúť reklamu

Zabávať budú len spevák Lobo či imitátor Freddieho Mercuryho. Silvester vrátane ranného programu pre deti bude stáť mesto asi 250- až 300-tisíc korún, na zvyšok prispieva hlavný sponzor US Steel.

"Záleží na programe a počasí," tvrdí Viera Záujecová z mestského úradu v Nitre. Vlani mali v meste aj napriek snehu na námestí najviac ľudí za posledné tri roky. Tentoraz bude pred divadlom vystupovať Samo Tomeček či Pavol Hammel. Silvester v Nitre sponzori veľmi nepodporujú, 350-tisícový rozpočet išiel z mestských peňazí.

Banská Bystrica minie tento rok na Silvestra podľa šéfa PKO Asena Almášiho okolo 400-tisíc korún, asi štvrtinu zaplatia sponzori. Podobne ako v Prešove program bude na dvoch miestach. Na Námestí SNP zaspievajú Senzus či Jadranka, parkovisko na sídlisku Sásová bude znieť diskorytmami.

SkryťVypnúť reklamu

Prešov na dve pódiá - pre mladších a pre starších - podľa Márie Putnockej z mestského úradu vynaloží asi 600-tisíc korún, z toho časť tiež dali sponzori.

V Bardejove bude prvý raz veľkolepý ohňostroj z dvoch stanovísk. Na Radničnom námestí očakávajú okolo 7- až 8-tisíc návštevníkov. Mesto na Silvestra vynaložilo podľa Jána Marhulíka z mestského úradu zo svojho rozpočtu len okolo 50-tisíc korún, zvyšok dodali solventní šéfovia bardejovských firiem. "Snažíme sa mestský rozpočet Silvestrom priamo nezaťažovať."

Pre mnohé mestá je drahé už len vianočné osvetlenie. Geročová hovorí, že minulý rok zaplatili Košice za svetelný dizajn asi 380-tisíc korún, v tomto roku to bude určite ešte o niečo viac.

Bratislava láka cudzincov

V Bratislave je situácia iná - aj pre tisíce cudzincov či striktné kontroly v centre. Do zón na oslavy bude možné po siedmej hodine vojsť iba cez kontrolované vstupy. Zakázané sú sklenené fľaše, kovové i drevené tyče aj pyrotechnika.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak čakáte v centre 50- až 100-tisíc ľudí, organizácia je rovnako dôležitá ako program. Ako hovoria skúsenosti z nedávnej tragédie v Budapešti, nič netreba podceňovať - ani počasie," hovorí Milan Vajda z magistrátu. Rozpočet nechcel spresniť, ráta sa však v miliónoch.

Magistrát je hrdý, že program zaplatia sponzori. Mesto prispieva na bezpečnosť, očistu a posilnenú dopravu. "Snažíme sa odhadnúť, čo si môžeme reálne dovoliť, naši ľudia by považovali za zhýralé vydávať peniaze na bombastické ohňostroje na úkor iných oblastí života," myslí si Vajda. Silvestrovský program je drahší, lebo za účinkovanie umelci viac očakávajú. "Nikto nechce prelom roka prežiť v práci," tvrdí Vajda.

Bratislavské hotelové kapacity bývajú počas sviatkov vypredané, odhaduje sa návštevnosť od 12- do 15-tisíc. Novoročné želania tento rok v meste preložia do dvadsiatich jazykov. "Nemáme šancu súperiť s ohňostrojmi v mestách ako Sydney či Londýn, nedisponujeme ani hviezdami zo svetových pop-rebníčkov, ale je tu dobrá nálada," hovorí Vajda. Najviac, takmer sedemtisíc, má prísť Slovincov. "Sú to veľmi dobrí zákazníci. Nie sú agresívni, a prinášajú do Bratislavy nový temperament." V týchto dňoch sa Bratislava prezentuje ako zábavné mesto aj šotmi na hudobných kanáloch MTV a VH1.

SkryťVypnúť reklamu

Osvetlenie historickej časti mesta krok s najnovšími trendmi nedrží. "Používame prvky zo začiatku deväťdesiatych rokov, niečo sme dodali len na zrekonštruovanú Obchodnú ulicu a na hornú časť Námestia SNP, nie sú to však módne výkriky v iluminácii miest," povedal Vajda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu